11. března 2017 17:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Islámský stát v Mosulu propustil z věznic desítky lidí

Z města zbyly trosky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z města zbyly trosky. | foto: Reuters

BAGDÁD Radikálové z Islámského státu (IS) propustili z věznic v Mosulu desítky vězňů. S odvoláním na občany Mosulu o tom informovala agentura Reuters, podle níž je to znamení tlaku, pod kterým se IS ve městě ocitá. Od října proti němu bojuje irácká armáda, která zatím osvobodila východní část města. Irácké polovojenské jednotky oznámily, že poblíž Mosulu objevily hromadný hrob s těly několika set lidí.

Z věznic v západní části Mosulu, o kterou se bojuje od února, radikálové v pátek propustili několik desítek lidí. Dostali se do cel například kvůli tomu, že prodávali cigarety, kouřili nebo vlastnili mobilní telefon, což IS zakazoval. Druhé největší irácké město tato organizace obsadila bez boje v roce 2014 a její vůdce IS abú Bakr Bagdádí tam vyhlásil chalífát.

Podle irácké státní televize se zatím podařilo dobýt polovinu západního Mosulu a bojovníci IS jsou nyní v obležení na severu této části města.

Jeden z propuštěných mužů popsal, že jeho a dalších několik lidí členové IS vyvedli z podzemních cel, kde je drželi. Zavázali jim oči, posadili do autobusu a odvezli. Když autobus zastavil, řekli jim, že jsou volní. V autobuse prý bylo asi 25 vězňů. Muž, který s Reuters hovořil, řekl že byl zatčen za prodej cigaret. Jeden z občanů Mosulu sdělil, že se doma překvapivě objevil jeho bratr, který byl měsíc ve vězení kvůli tomu, že měl mobil.

Šíitské oddíly zvané Hašd Šaabí v sobotu oznámily, že ve věznici v severoiráckém městě Badúš našly hromadný hrob se stovkami těl. IS v tamní věznici držel stovky žen z komunity jezídů. Podle agentury AFP se může nález vztahovat také k masakru, při němž členové IS v roce 2015 věznici obsadili a pozabíjeli tehdy 600 lidí.

Hašd Šaabí jsou provládní síly sestavené ze šíitů a nasazené do bojů západně a severně od Mosulu. Podílely se na osvobozování Badúše a ve svém prohlášení oznámily, že našly hromadný hrob s těly asi 500 lidí popravených Isláským státem. Tento údaj nelze nezávisle ověřit.

K masakru z roku 2015 získala OSN informace, že IS tehdy z věznice odvezl asi 600 šíitských vězňů. Vyložil je u příkopu, u kterého je bojovníci IS postříleli. Několik lidí masakr přežilo tak, že zůstali pod těly mrtvých. V téže věznici pak IS zadržoval podle iráckých úřadů asi 500 jezídek.

IS postupoval vůči menšinovým jezídům s mimořádnou krutostí. Mnoho mužských členů této komunity pozabíjel, další přinutil konvertovat k islámu, ženy zajal a zotročil. Jezídové žili v oblasti Sindžáru na sever od Mosulu. Badúš leží zhruba 15 kilometrů severozápadně od Mosulu.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz