Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

IS vytvořil továrnu na mučedníky. Jejich taktika se podobá japonským kamikaze

Svět

  6:00
HAAG/PRAHA - Sebevražedné útoky prováděné Islámským státem nejsou dílem samostatně jednajících bojovníků. Jedná se o součást vojenské taktiky IS. Je to strategie velmi podobná té, kterou za druhé světové války používali Japonci, když na nepřátelské spojenecké lodě posílali piloty kamikaze. Vyplývá to ze studie, která zkoumala téměř 1000 sebevražedných útoků provedených Islámským státem.

Útok sebevražedného atentátníka, ilustrační foto.. foto: Reuters

Autor studie Charlie Winter zjistil, že v období od prosince 2015 do listopadu 2016 provedlo nejméně 923 teroristé Islámského státu sebevražedný útok. Ve spolupráci s Mezinárodním centrem pro boj proti terorismu v Haagu pak Winter analyzoval mise těchto „lidských bomb“ a zjistil, že 84 % útoků bylo vedeno proti vojenským cílům. Ve většině případů bylo účelem bylo poškodit nepřátelské pozemní jednotky.

Ulice Mosulu během boje s islamisty.
Irácká armáda bojuje v Mosulu.

Podle Wintera Islámský stát v podstatě vytvořil továrnu na mučedníky. „Jejich strategie se velmi podobá taktice Japonců během druhé světové války, kteří vysílali proti spojeneckým lodím piloty kamikaze. Je to zcela odlišný přístup, než jaký měla na počátku tisíciletí al-Káida. Islámský stát udělal ze sebevražedných útočníků trvale udržitelnou součást své armády,“ řekl Winter.

Sebevražedný útok u syrského Al-Bábu zabil nejméně 60 lidí, většinou civilisty

Ukázalo se, že stratégové Islámského státu, kteří plánují sebevražedné útoky, zdokonalili své umění. Nejenže vyvinuli silnější a spolehlivější výbušniny než kdy předtím, ale vytvořili také jakousi skupinu potenciálních sebevražedných atentátníků s dokonale vymytými mozky.

Ze studie vyplývá, že sebevražedné útoky se nedějí náhodně či nahodile. Vše nasvědčuje tomu, že sebevražedné útoky organizované Islámským státem jsou propočítané a pečlivě naplánované.

Téměř dvě třetiny útoků byly provedeny v Iráku. Islámský stát používal sebevražedné teroristy zejména v bitvě o irácké město Mosul. V prvním týdnu bojů bylo podle Islámského státu spácháno 58 sebevražedných útoků v Mosulu a okolí. V následujícím období bylo provedeno v průměru 19 sebevražedných útoků za měsíc. Každá lidská bomba očividně měla svůj strategický cíl. Islámský stát používá sebevražednou taktiku naprosto jedinečným nebývalým způsobem, který změnil pravidla konfliktu v Iráku a Sýrii.

IS ukázal novou zbraň: bombardovací drony. Zabíjí s nimi u Mosulu

Winter zjistil, že 70 % sebevražedných útoků bylo provedeno tak, že se teroristé odpálili v autech, náklaďácích, cisternách a dalších vozidlech. K navádění sebevražedných útočníků a aut naložených výbušninami začal Islámský stát nedávno využívat drony. Výzkum dále ukázal, že bojovníci přicházející k Islámskému státu ze zahraničí se do sebevražedných misí příliš nehrnou. Zahraniční vojáci tvořili pouhých 20 % všech lidských bomb. Nejvíce útočníků bylo irácké a syrské národnosti.

Winter během svého výzkumu shromáždil archiv 15 014 zpráv, ve kterých je možné najít detaily operací a jejich pachatele. Jeho zpráva také odhaluje standardní proces, který následuje po útoku. Po provedení sebevražedného útoku, zveřejní regionální propagandistická média informace o pachateli a detaily operace. Tyto informace jsou poté použity v médiích ovládaných Islámským státem a v propagačních videích.

Autoři:

Mohlo by vás zajímat