Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Sesuv půdy v Itálii má sedm obětí. Záchranáři našli těla dětí a novorozence

V přístavním městě Casamicciola na italském ostrově Ischia po sesuvu půdy vyvolaném prudkým deštěm zemřeli nejméně dva lidé. (26. listopadu 2022) foto: Profimedia.cz

Počet potvrzených obětí sesuvu půdy na italském ostrově Ischia vystoupal na sedm. Záchranáři našli v neděli tělo novorozence, staré ženy a dvou dětí včetně šestileté holčičky. Po dalších pohřešovaných, kterých je podle agentury ANSA osm, se stále pátrá. První oběť sesuvu potvrdily úřady už v sobotu.
  14:50aktualizováno  21:48

I přes soustavnou práci dvou stovek záchranářů a stovek dobrovolníků se stále nepodařilo dostat do bezpečí čtyři až pět domácností. Celkem se jedná o dvacet lidí. Nemají tekoucí vodu a elektřinu; je možné, že ve svých domovech budou muset zůstat další noc.

Mezi pohřešovanými je jedna rodina sestávající z rodičů a jednoho nezletilého a další dvě osoby. Informoval o tom neapolský prefekt Claudio Palomba.

Dopady sesuvu půdy na italském ostrově Ischia (27. listopadu 2022)

Záchranné práce hasičů, policie a civilní ochrany pokračovaly celou noc i přes den navzdory komplikacím způsobeným nadále nepříznivým počasím. Neapolská prefektura v neděli pozdě večer snížila počet raněných na pět a zvýšila počet poškozených domů na tři desítky. Počet lidí evakuovaných z domovů narostl na 230.

V neděli dopoledne se mimořádně sešla italská vláda, která v regionu vyhlásila výjimečný stav na jeden rok a uvolnila první část okamžité pomoci ve výši dvou milionů eur (49 milionů korun).

Středomořský ostrov v Neapolském zálivu zasáhly silné bouřky a prudké deště v noci na sobotu. Způsobily vážné škody zejména ve městech Casamicciola a Lacco Ameno na severním pobřeží Ischie. Směs půdy a kamení se na některých místech valila ulicemi, do moře bylo strženo několik aut.

Oblast je dlouhodobě považována za rizikovou z hlediska sesuvů půdy. Podle odborníků však byly snahy o nápravu situace v posledních letech nedostatečné, uvedla DPA. Vláda v neděli také rozhodla o vytvoření pracovní skupiny, která má hledat cesty ke zmírnění rizik sesuvů půdy.

Dalším problémem je skutečnost, že na ostrově, v blízké Neapoli i jejím okolí a potažmo v celé středoitalské Kampánii se často vyskytují nelegálně postavené budovy.

Autoři: ,