18. srpna 2013 7:19, aktualizováno  21:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Členové Muslimského bratrstva chtěli utéct z vězení, 36 jich zemřelo

Členové Muslimského bratrstva chtěli utéct z vězení, 38 jich zemřelo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Členové Muslimského bratrstva chtěli utéct z vězení, 38 jich zemřelo. | foto: Reuters

KÁHIRA Nejméně 36 stoupenců konzervativního Muslimského bratrstva přišlo o život, když se pokusili o útěk z policejního konvoje, který je vezl do káhirského vězení. Informovaly o tom agentury AFP a AP.

Konvoj, ve kterém bylo převáženo na 600 zatčených osob, přepadli ozbrojenci náležející podle agentury MENA také k Muslimskému bratrstvu. Dostali se do přestřelky se strážci, kteří proti nim použili i slzný plyn. Tím se podle informací agentury Reuters udusili lidé uzavření v policejních dodávkách. Reuters také hovoří o 38 obětech.

Při nepokojích z posledních dní, při nichž si islamisté chtějí pouličními protesty vynutit návrat sesazeného prezidenta Muhammada Mursího, zadržela policie mnoho lidí. Jen během pátku jich bezpečnostní složky zatkly 1118.

Na 250 osob je prokuraturou vyšetřováno z vraždy, pokusu o vraždu a z terorismu.

Islamisté vzdali boj o centrum Káhiry

Egyptští islámští konzervativci zrušili některé z plánovaných protivládních demonstrací v centru Káhiry, kde posílila své pozice armáda. Zdůvodnili to podle agentury AFP bezpečnostními riziky.

Jeden z protestních pochodů příznivců Muslimského bratrstva, z něho vzešel sesazený prezident Muhammad Mursí, měl směřovat například k budově ústavního soudu na jihu Káhiry. Ozbrojené složky zahradily přístupové cesty a celkově posílili ochranu budovy. Na místě je množství obrněných vozidel a vojáků.

Stoupenci islamistů se nechali slyšet, že nepřestanou protestovat do té doby, než v prezidentském křesle opět usedne Mursí. Na neděli odpoledne naplánovali hned devět pochodů, které měly začít u káhirských mešit po odpoledních modlitbách. Mluvčí takzvané Aliance proti státnímu převratu neupřesnil v rozhovoru pro AFP, kolik jich přesně bylo zrušeno.

Nepokoje ovlivňují i akciové trhy

Egyptské ministerstvo zahraničí zveřejnilo na tiskové konferenci videozáznam, na kterém je vidět, jak protestující, kteří jsou ozbrojeni, střílí po vojácích. Příznivci svrženého prezidenta Muhammada Mursího se ale brání s tím, že jde jen o izolované případy lidí, kteří se infiltrovali mezi poklidné demonstranty. Za vyhrocení násilí podle nich naopak mohou egyptské bezpečnostní složky.

Jak informovala americká CNN, Egypt opustil bývalý egyptský viceprezident Muhammad Baradej. Odcestoval do Rakouska ihned poté, co vláda přijala jeho demisi. Tu bývalý šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii podepsal ve středu po středečním krveprolití v egyptských ulicích. Uvedl tehdy, že nesouhlasí s rozhodnutími vlády a že "nechce být spoluzodpovědný za prolití byť jen jediné kapky krve". Nebylo jasné, zda do Evropy odjel soukromě, či pracovně ani na jak dlouho.

Nepokoje mají vliv i na egyptské akciové trhy, které na začátku nedělního obchodování klesly o 2,5 procenta. Egyptská burza byla od čtvrtka do neděle kvůli násilnostem uzavřená. Ve středu egyptské akcie ztrácely 1,7 procenta.

V Egyptě je místo pro všechny, vzkázala armáda islamistům

Šéf egyptské armády a ministr obrany Abdal Fatah Sisi vzkázal islámským konzervativcům, kteří usilují o znovuuvedení sesazeného prezidenta Muhammada Mursího do funkce, že v zemi je místo pro všechny. Naznačil jim tak, že se stále mohou podílet na její politické transformaci.

Sisi zároveň popřel, že by armáda se chtěla v Egyptě chopit moci. Upozornil však, že nečinně přihlížet páchanému násilí ale nebude.

Evropská unie přezkoumá svůj vztah s Egyptem

  • Evropská unie v příštích dnech přezkoumá svůj vztah s Egyptem, kde armáda v uplynulých dnech tvrdě zasáhla proti příznivcům svrženého islamistického prezidenta Muhammada Mursího. Blok 28 zemí to uvedl v prohlášení. Ministři zahraničí členských států by se měli sejít příští týden.
  • Prezident Evropské unie Herman Van Rompuy a šéf Evropské komise José Manuel Barroso v prohlášení vyzvali všechny strany, aby projevily zdrženlivost a zabránily další eskalaci násilí v Egyptě. Brusel bude podle nich dál podporovat snahy o ukončení násilností a obnovení politického dialogu v severoafrické zemi.
  • "Evropská unie společně se svými členskými státy v následujících dnech v tomto smyslu bezodkladně přezkoumá svůj vztah s Egyptem a přijme opatření zaměřená na splnění těchto cílů," stojí v prohlášení zveřejněném na webu komise.
  • Násilnosti v Egyptě si od středy vyžádaly více než 750 mrtvých a několik tisíc zraněných. Francouzský prezident François Hollande a německá kancléřka Angela Merkelová v pátek vyzvali ministry zahraničí EU, aby se zabývali situací v Egyptě. Ministři by se měli sejít příští týden.
Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!