Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Islamisté v Somálsku nutili ženy a děti přihlížet popravě

Svět

  19:11
Somálští islamističtí radikálové donutili stovky lidí přihlížet popravě dvou mužů. Trest smrti zastřelením nad nimi vynesli za údajnou špionáž.

Chlapec vede oddíl islamistické milice foto: Reuters

Incident se odehrál v přímořském městě Merca, ovládaném islamistickým hnutím Al-Šabáb. To je údajně částečně financováno nechvalně známými somálskými piráty.


Radikálové nařídili zavřít školy a s amplióny vyzývali obyvatele, aby se dostavili na místo popravy.


Hlavní cena: AK-47

Podpora účasti dětí a mladých na násilných činech se stala chrakteristickýcm znakem skupiny Al-Šabáb. Nedávno uspořádali pro mládež dokonce soutěž. Mezi cenami nechyběl kalašnikov, ruční granáty ani protitanková mina.


"Hlavním cílem bylo, aby mladí lidé přestali plýtvat časem a soustředili se na důležité věci jako je obrana teritoria", řekl BBC jeden z členů organizace.


Islamisté během slavnostního ceremoniálu nabádali přítomné rodiče, aby své ratolesti učili zacházet se zbraněmi co možná nejdříve.


Somálské organizace pro práva dětí bijí na poplach: Al-Šabáb vymývá mozky stovkám mladých a z jeho řad se rekrutují radikálové ochotní zabíjet ve jménu islámu, i daleko za hranicemi Somálska.
Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat