10. dubna 2016 10:37, aktualizováno  15:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Islamisté z Bruselu chtěli původně útočit ve Francii. Zaskočilo je rychlé vyšetřování

Muž, kterého policie podezírá z útoků na bruselské letiště. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muž, kterého policie podezírá z útoků na bruselské letiště. | foto: Reuters

BRUSEL Islamisté zadržení v souvislosti s březnovými atentáty v Bruselu se původně chystali spáchat nový teroristický útok ve Francii. Na jeho provedení jim ale už nezbyl čas, uvedla v neděli belgická prokuratura. Při atentátech na bruselském letišti Zaventem a ve stanici metra Maalbeek zahynulo celkem 32 lidí. Teroristické útoky v Paříži z loňského 13. listopadu si vyžádaly 130 obětí.

Radikálové byli podle prokuratury „překvapeni rychlostí postupu probíhajícího vyšetřování“, a místo ve Francii se proto rozhodli zaútočit v Belgii. Změna cíle útoku souvisela údajně se zadržením „klíčových podezřelých“.

Belgická média dlouhodobě spekulovala o tom, že spáchání atentátu v Bruselu 22. března souviselo s dopadením Salaha Abdeslama, pravděpodobně jediného přeživšího přímého pachatele listopadových útoků v Paříži.

Spolu s Abdeslamem policie 18. března v bruselské čtvrti Molenbeek zadržela také dalšího islamistu Aminea Choukriho. Krátce předtím policisté v bruselské čtvrti Forest při honu na Abdeslama zabili dalšího radikála Mohameda Belkaida.

Na bruselském letišti Zaventem 22. března dva sebevražední atentátníci - Brahim El Bakraoui a Najim Laachraoui - zabili šestnáct lidí. Třetího člověka - který měl na hlavě klobouk, zmíněné dva doprovázel, na letišti nechal bombu, ale sám odešel - policie zadržela v pátek. Byl jím Mohamed Abrini, kterého belgické úřady obvinily v sobotu z terorismu. Spolu s ním obvinila prokuratura další tři muže: Osamu Krayema, Hervého B.M. a Bilala E.M.

Ve stanici metra Maalbeek při sebevražedném atentátu, kterému podlehlo dalších šestnáct lidí, zabíjel Khalid El Bakraoui. Prokuratura v neděli potvrdila dřívější spekulace médií, že El Bakraouiho do metra doprovázel ještě jeden komplic. Byl jím právě třiadvacetiletý Osama Krayem, který pochází ze švédského Malmö a před časem mu podle příbuzných „vymyli mozek“ a on ze Švédska odešel do Sýrie.

Krayem pomáhal podle prokuratury nejen se spácháním atentátu v bruselském metru, ale byl už také u nákupu tašek, v nichž atentátníci přenášeli bomby. Agentura DPA v sobotu informovala, že loni v říjnu Krayema vyzvedl v jihoněmeckém Ulmu Salah Abdeslam, který ho pak odvezl do Belgie.

Navzdory vlně zatýkání zůstává v Bruselu nadále v platnosti třetí, tedy druhý nejvyšší stupeň bezpečnostních opatření. „Možná jsou na našem území i jiné (teroristické) buňky, které jsou stále aktivní,“ varoval v neděli v televizi RTL belgický ministr vnitra Jan Jambon.

ČTK