14. ledna 2017 12:15, aktualizováno  14:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Islamisté zahájili útok na syrské město Dajr az-Zaur. Zahynuly desítky lidí

Vysoce postavený velitel a mluvčí organizace Islámský stát (IS) Abú Muhammad... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vysoce postavený velitel a mluvčí organizace Islámský stát (IS) Abú Muhammad... | foto: Reuters

DAMAŠEK Radikálové z hnutí Islámský stát (IS) v sobotu zaútočili na vládou držené oblasti syrského města Dajr az-Zaur. Při bojích zahynuly desítky lidí, uvedli opoziční aktivisté z exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR). Jde zřejmě o největší útok za poslední měsíce.

Tvrdé boje mezi vládními jednotkami a ozbrojenci se odehrávají ve městě i v blízkosti nedalekého vojenského letiště, které má pod kontrolou režim v Damašku. Podle SOHR, která situaci v zemi sleduje z Británie, se z oblasti ozvalo nejméně šest silných explozí. Syrské letectvo bombarduje islamistické pozice i ze vzduchu.

Vojenská mediální agentura provozovaná radikálním libanonským šíitským hnutím Hizballáh, které je spojencem Damašku, uvedla, že armáda odvrátila útoky islamistů na několika frontách. Podle syrské státní televize islamistické ostřelování vládních čtvrtí usmrtilo tři lidi a dalších devět osob utrpělo zranění.

Provincie Dajr az-Zaur, jež sousedí s Irákem, je posledním syrským regionem, který téměř celý ovládají bojovníci IS. Islamisté mají pod kontrolou i více než polovinu stejnojmenného města a zbylé vládní oblasti téměř dva roky obléhají. Syrské armádě se daří toto obléhání odrážet díky leteckým shozům humanitární pomoci i zbraní a munice. Místní obyvatelé i přesto informují o případech podvýživy a hladovění vzhledem k nedostatku jídla, vody a paliva.

V Sýrii platí od konce prosince křehké příměří, které se ale nevztahuje na teroristické skupiny, jako je Islámský stát či Fronta dobytí Sýrie (bývalá Fronta An-Nusra).

ČTK

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na Lidovky.cz