Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Islamisti opět zaútočili na školu. Otrávili 160 dívek

Nestrannost afghánské justice je diskutabilní, tím spíš, jedná-li se o práva žen (ilutsrační fotografie) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nestrannost afghánské justice je diskutabilní, tím spíš, jedná-li se o práva žen (ilutsrační fotografie) | foto: Reuters

KÁBUL Další otřesný případ otravených školaček se objevil na severu Afghánistánu. V nemocnici skončilo na 160 dívek otrávených ve školní třídě jedovatým sprejem. K incidentu, už druhému podobnému za poslední týden, došlo v dívčí škole provinčního střediska Talukán.

Polovina z dívek ve věku deset až dvacet let byla po ošetření propuštěna domů. Lékaři jim odebrali vzorky krve, které odeslali k analýze do Kábulu. 

Útoky na školy

Minulou středu bylo v severním Afghánistánu hospitalizováno kvůli otravě jiných 120 dívek a tři učitelé. Incident se stal rovněž v provincii Tachár. Asi čtyři desítky dívek jsou stále v nemocnici s příznaky zvracení, závratí, ztráty vědomí a bolestí hlavy.

Policejní mluvčí v Talukanu z útoku obvinil ozbrojence z Talibanu, kteří touto cestou odrazují mládež od školní docházky. Představitelé Talibanu ale odpovědnost odmítají a tvrdí, že incidenty zinscenovali vojáci USA a NATO, aby zdiskreditovali náboženskou opozici.

Islamisté bojují proti vzdělávání žen

Taliban dlouhodobě vyzývá ke zrušení či alespoň omezení školní výuky v zemi. Za vlády Talibanu v letech 1996 až 2001 byla docházka dívek do škol zakázána. I po pádu ortodoxního režimu ale v zemi staré tradice přetrvávají, ženy smějí opustit domovy jen se souhlasem mužských příbuzných a jsou často vystaveny domácímu násilí

Malá afghánská dívka čte z tabule, škola v Kábulu.

Malá afghánská dívka čte z tabule, škola v Kábulu.

Taliban dlouhodobě vyzývá ke zrušení či alespoň omezení školní výuky v zemi. V několika provinciích dosáhl s místními úřady kompromisní dohody, díky níž byla výuka po určité úpravě osnov zachována.

Většinou ale povstalci proti školám postupují tvrdě. V provincii Tachár se nedávno přiotrávilo vodou přes 170 školaček. Ke stejnému incidentu došlo i na východě země, když se na 400 chlapců v Chóstu přiotrávilo vodou ze školní studny.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Najdete na Lidovky.cz