130 let

Přílsušníci radikální povstalecké skupiny Šabáb. | foto: Reuters

Aktualizováno

Islamisté zabili v Keni 147 studentů. Mrtví jsou i čtyři útočníci

Afghánistán
  •   11:32aktualizováno  22:39
NAIROBI - Na 147 mrtvých a 79 zraněných si ve čtvrtek vyžádal útok islamistů na univerzitu na východě Keni. Podle tamějšího ministra vnitra Josepha Nkaisseryho prakticky všechny oběti tvoří studenti. Součástí bilance obětí nejsou čtyři útočníci, jež zabily bezpečnostní síly.

  • Garissa leží asi 150 kilometrů západně od somálské hranice
  • Severní a východní oblasti Keni, které se Somálskem sousedí, jsou často dějištěm útoků islamistů ze somálské skupiny Šabáb napojené na Al-Káidu.
  • Jde o odvetné akce za zapojení Keni do tažení proti skupině Šabáb v Somálsku. 

Úřady se po zásahu pustily do evakuace přeživších z objektu kolejí. Jde o zdaleka nejhorší bilanci mrtvých při teroristickém útoku na keňském území od roku 1998, kdy při pumovém útoku proti velvyslanectví USA zahynulo 224 osob a tisíce jich byly zraněny. K dnešnímu masakru se přihlásily islamistické milice Šabáb, které před dvěma lety spáchaly podobný útok v nákupním centru přímo v metropoli Nairobi.

„Smrt 147 osob je potvrzená,“ oznámilo na internetu keňské ústředí pro mimořádné události. Dalších 79 lidí utrpělo zranění, přičemž devět z nich je v kritickém stavu. Z areálu bylo evakuováno 587 studentů.

Útok se stal ve východokeňském městě Garissa, které leží asi 150 kilometrů západně od somálské hranice. Severní a východní oblasti Keni, které se Somálskem sousedí, jsou poměrně často vystaveny útokům Šabábu napojeného na Al-Káidu. Islamisté se tak mstí za zapojení Keni do potírání islamistů v Somálsku.

Policejní zásah u přepadení univerzity.
Islamistické milice Šabáb přepadly univerzitu v Garisse na severovýchodě Keni,...

Ozbrojenci oblečení do vojenských uniforem ráno u vstupu do areálu univerzity zastřelili nejprve dva její strážce. Poté vtrhli do kolejí, kde jsou ubytovány stovky studentů. Podle očitých svědků vyřvávali, kdo je křesťan a kdo je muslim. Křesťany většinou na místě zastřelili, muslimy propouštěli.

Přivolané bezpečnostní síly následně na jednu z budov obsazených útočníky zaútočily a čtyři pachatele usmrtily. Z ozbrojených složek přišli o život dva policisté a jeden voják.

Město Garissa

Město Garissa

Šabáb ovládal 80 procent Somálska. Prosazuje právo šaría nebo bičování

Keňské úřady uvedly, že útok zosnoval Mohamed Kuno, známý též jako Mohamed Dulyadin, napůl Keňan, napůl Somálec, který do roku 2007 vedl v Garisse islámskou náboženskou školu. Poté odešel do Somálska, kde se připojil k tamějším islamistům. Keňské úřady vypsaly za informace vedoucí k zadržení asi 35letého muže odměnu ve výši 20 milionů keňských šilinků (5,5 milionu korun).

Útok ostře odsoudily mezi prvními USA, Francie a generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Washington a Paříž nabídly veškerou potřebnou pomoc.

V Keni radikálové spáchali už několik velkých atentátů. Útok na nákupní centrum Westgate v metropoli Nairobi v roce 2013 stál životy 67 lidí, přičemž 170 dalších jich bylo zraněno. Organizátora této akce v březnu zabil bezpilotní letoun americké armády.

V letech 2012 až 2014 zahynulo při útocích milic Šabáb na keňském území podle policejních statistik přes 300 lidí. Z toho jen v Garisse jich radikálové zabili skoro čtyři desítky.

TERORISTICKÉ ÚTOKY, PŘI NICHŽ ZAHYNULY DĚTI

19. dubna 1995 - Teroristický útok na federální úřady v americkém Oklahoma City si vyžádal 168 obětí, z toho 19 dětí.

16. listopadu 1996 - Výbuch ve městě Kaspijsk v ruském Dagestánu zničil devítipatrový obytný dům, kde žili především důstojníci ruské armády, a vyžádal si 56 obětí, včetně 18 dětí. Za nejpravděpodobnější příčinu neštěstí byl označen pumový útok ozbrojenců ze sousedního Čečenska.

28. února 2000 - Protivládní muslimští povstalci povraždili v jižním Alžírsku (v oblasti města Bajáz, ležícího asi 400 kilometrů jižně od metropole) 24 civilistů, z toho 16 dětí.

27. ledna 2001 - Rebelové zmasakrovali na západě Alžírska 25 vesničanů. Mezi oběťmi bylo 16 dětí a mladistvých a čtyři ženy.

3. května 2002 - Kolumbijští povstalci odpálili v kostele v obci Bojaya vzdálené asi 600 kilometrů od Bogoty bombu. Při útoku zahynulo 117 lidí, včetně asi 50 dětí. Oběti se v kostele ukrývaly před střety mezi levicovými povstalci a ultrapravicovými polovojenskými jednotkami.

1.-3. září 2004 - Na 30 pročečenských ozbrojenců přepadlo školu v Beslanu v Severní Osetii a zadrželo 1120 lidí. Po zásahu ruských ozbrojených sil zahynulo 331 lidí z řad rukojmích (186 byly děti); zabito bylo 31 teroristů a 12 příslušníků speciálních sil.

30. září 2004 - Exploze tří automobilů s výbušninami na jihozápadě Bagdádu si vyžádala 42 mrtvých (z toho 34 dětí) a na 200 zraněných. K útokům se přihlásila skupina vedená teroristou a spojencem Al-Káidy abú Músou Zarkávím.

13. července 2005 - Při sebevražedném atentátu v Bagdádu zahynulo 33 lidí, mezi nimi bylo až 24 dětí. Atentátník odpálil automobil s výbušninami u amerického konvoje obklopeného velkou skupinou dětí.

6. listopadu 2007 - Asi 80 lidí zahynulo (z toho přes 60 dětí) a další desítky utrpěly zranění při sebevražedném atentátu namířeném proti poslanecké delegaci na severu Afghánistánu.

6. července 2013 - Ozbrojenci islamistické organizace Boko Haram zabili při útoku na internátní školu v severovýchodní Nigérii 41 žáků a jejich učitele.

16. prosince 2014 - Při útoku bojovníků Talibanu na školu v pákistánském městě Péšávar zahynulo 145 lidí, z toho 132 dětí; školu navštěvovala řada dětí pákistánských vojáků.

Zdroj: ČTK

Autoři: Lidovky.cz, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás