27. března 2012 15:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Islámská příručka pro manžele zvedla mandle i muslimům

Muslimský pár (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muslimský pár (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

TORONTO  Muslimská příručka pro spokojené manželství vyvolala vlnu kritiky, a to i ze strany samotných muslimů. V knize s názvem "Dar pro muslimské páry" autor radí, aby muži manželku bili, tahali za vlasy a dávali ji svolení, když chce opustit dům.

Kniha se kromě internetových knihkupectví objevila i v jednom kanadském obchodě. Píše o tom deník Toronto Sun.

Podle knihy ženy mohou být bity rukou anebo holí a muži je mohou tahat za uši anebo jim odepřít peníze. Nicméně nechybí ani 'vlídná' slova: "manžel se má k ženě chovat láskyplně, i když bývá hloupá nebo pomalá.“

Kniha indického autora si našla cestu na trh až desítky let poté, co byla napsána. Na fotografii novinář z Toronto Sun, který stál u medializace knihy.

Kniha indického autora si našla cestu na trh až desítky let poté, co byla napsána. Na fotografii novinář Eric Brazau z kanadského deníku Toronto Sun

Kniha také vyzdvihuje právo manžela na naplnění jeho požadavků a právo zakázat manželce opustit dům. Podle autora nesmí být manželka necudná, ale musí se zkrášlit pro svého manžela.

Svérázný průvodce manželstvím původně vyšel před více než dvaceti lety v indické metropoli Dillí. Autorem je dnes už zesnulý Hazrat Ašraf Alí Thánví, indický sunnitský muslim, podle přebalu knihy "plodný autor, píšící téměř o každém tématu islámského učení". V roce 2010 ale kniha zažila 'comeback', když ji do angličtiny přeložil jihoafrický spisovatel.

Vyprodáno, hlásí obchody
Ve většině internetových knihkupectví je vyprodaná, stejně jako v kamenném knihkupectví v Torontu. Právě místní novinář Eric Brazau se zasloužil o medializaci sporné publikace. Rady v ní obsažené tak odsoudili umírnění muslimové na celém světě, podle kterých kniha propaguje domácí násilí.

Kniha je v kanadském knihkupectví momentálně vyprodána, není ale jasné zda jsou na skladě další kopie. Vedoucí obchodu odmítl záležitost komentovat, píše Toronto Sun.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz