4. prosince 2011 12:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Islámská republika Egypt? Náboženské strany drtivě vítězí

Hromadná modlitba na náměstí Tahrír | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hromadná modlitba na náměstí Tahrír | foto: Reuters

KÁHIRA Islamistické strany získaly v prvním kole parlamentních voleb v Egyptě více než 65 procent hlasů. Zatím stále pouze částečné výsledky voleb, které se uskutečnily před týdnem, v neděli zveřejnila volební komise.

Podle zprávy měla zatím největší podporu Strana svobody a spravedlnosti spojená s hnutím Muslimské bratrstvo, kterou volilo 36,6 procenta lidí. Ultrakonzervativní strana Núr získala 24,3 procenta hlasů. Na třetím místě je koalice liberálních stran s 13,3 procenty hlasů.

Egypt oznámení výsledků prvního kola první etapy voleb do dolní komory parlamentu už několikrát odložil; naposledy v pátek. Předseda ústřední volební komise zatím oficiálně ohlásil pouze volební účast: ta byla 62procentní.

Lídr Muslimského bratrstva Muhammad Badí.

Lídr Muslimského bratrstva Muhammad Badí.

Volby do dvoukomorového parlamentu se v Egyptě konají poměrně složitým způsobem po etapách. Voliči nejlidnatější arabské země budou o zákonodárcích rozhodovat v celkem šesti dvoukolových etapách naplánovaných až do března.

Volební úspěch by islamistům umožnil prosadit větší vliv islámu v Egyptě. Nový parlament totiž mimo jiné ustaví komisi, která připraví novou ústavu. Ta bude roli islámu ve společnosti nově definovat.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz