Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Islámský kreacionista a jeho ‚koťátka‘ skončili za mřížemi. Za zneužívání dětí i terorismus

Svět

  19:00
ISTANBUL - Turecký televizní kazatel Adnan Oktar byl zvyklý na život v luxusu, nyní ho ale zřejmě čekají dlouhá léta ve vězení. Ve středu byl totiž zatčen a obviněn z celé řady zločinů včetně vedení zločinecké organizace, podvodů, daňových úniků, sexuálního zneužívání dětí i zločinů spojených s terorismem. Spolu s ním zatkla turecká policie i 166 jeho stoupenců, desítky dalších jsou na útěku.

O tom, že jím vytvořená organizace je ve skutečnosti klasickou sektou, svědčí i některé reportáže západních novinářů, kterým se podařilo proniknout do Oktarovy blízkosti. foto:  Repro YouTube

Oktar byl podle policie zatčen ve svém domě ve chvíli, kdy se chystal utéci. Novinářům, kteří se ho zeptali, co říká obviněním, odpověděl, že jde o „konspiraci britského deep state“. Kazatel však figuroval kvůli svým finančním zločinům na seznamu nejhledanějších osob. Při rozsáhlém zátahu policisté zasahovali ve 120 kancelářích či bytech a zabavili 50 kusů nelegálně držených zbraní. Listu Cumhuriyet později řekl, že jeho zatčení je dílem britských tajných služeb.

O tom, že jím vytvořená organizace je ve skutečnosti klasickou sektou, svědčí i...
Při svých televizních vystoupeních se Oktar obklopoval silně nalíčenými...

Adnan Oktar je v Turecku velice známou osobností – svá kázání pronáší na vlastním televizním kanálu a na svém webu se chlubí, že pod uměleckým jménem Harun Yahya vydal už tři stovky knih přeložených do 72 jazyků. Oktar se proslavil jako islámský kreacionista – striktně odmítá teorii evoluce, která je prý příčinou veškerého terorismu ve světě. 

Své myšlenky přiblížil v knize Atlas stvoření. Desítky tisíc jejích výtisků distribuoval po Evropě i Spojených státech do knihoven a univerzit, aniž by si je vyžádaly. Vědci se ale knize, která obsahovala mnohé chyby a nesmysly, vysmáli.

Koťátka a lvi. Oktar stvořil klasickou sektu

Při svých televizních vystoupeních se Oktar obklopoval silně nalíčenými vnadnými ženami, které označoval za „koťátka“ a svalnatými mladými muži, o nichž mluvil jako o „lvech“. O tom, že jím vytvořená organizace je ve skutečnosti klasickou sektou, svědčí i některé reportáže západních novinářů, kterým se podařilo proniknout do Oktarovy blízkosti.

Novinářům, kteří se ho zeptali, co říká obviněním, odpověděl, že jde o „konspiraci britského deep state“.

Oktar už byl v minulosti v Turecku jednou odsouzen ke třem letům ve vězení a nějaký čas strávil i psychiatrické léčebně. Přesto se ale našli mnozí politici, kteří se jím nechali pozvat do Istanbulu, hostit a vystupovali v jeho pořadu. Navzdory Oktarově antisemitské minulosti – napsal knihy popírající holokaust – se s ním sešel například radikální poslanec izraelské strany Likud Jehuda Glick, jenž se proslavil vedením kampaně za to, aby měli židé volný přístup na nejsvětější místa islámu na Chrámové hoře v Jeruzalémě. Oktar později od antisemitismu ustoupil a prezentoval se jako zprostředkovatel mezináboženského dialogu.

Ceylan Özgülová, bývalá členka Oktarovy sekty.

Už letos v březnu se Oktarovo impérium otřáslo v základech, neboť z něj uprchla novinářka a politická analytička Ceylan Özgülová, jež se často objevovala v kazatelových pořadech. Özgülová na sociálních sítích prozradila, že dvacet let žila izolovaně a že si nesměla sama rozhodovat o své váze nebo o tom, jaký bude mít účes. Další z Oktarových „koťátek“, Tülay Kumaşçıová ale její tvrzení odmítla s tím, že mohla odejít svobodně a že se nemůže vyrovnat se ztrátou luxusu. Obvinila jí také, že je britskou špionkou.

Mezi zatčenými tento týden je i „šéfová koťátek“, Didem Ürerová. Utéci se naopak podařilo Oktarově pravé ruce Tarkanu Yavaşovi.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat