Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Islámský kreacionista a jeho ‚koťátka‘ skončili za mřížemi. Za zneužívání dětí i terorismus

O tom, že jím vytvořená organizace je ve skutečnosti klasickou sektou, svědčí i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy O tom, že jím vytvořená organizace je ve skutečnosti klasickou sektou, svědčí i... | foto:  Repro YouTube

ISTANBUL Turecký televizní kazatel Adnan Oktar byl zvyklý na život v luxusu, nyní ho ale zřejmě čekají dlouhá léta ve vězení. Ve středu byl totiž zatčen a obviněn z celé řady zločinů včetně vedení zločinecké organizace, podvodů, daňových úniků, sexuálního zneužívání dětí i zločinů spojených s terorismem. Spolu s ním zatkla turecká policie i 166 jeho stoupenců, desítky dalších jsou na útěku.

Oktar byl podle policie zatčen ve svém domě ve chvíli, kdy se chystal utéci. Novinářům, kteří se ho zeptali, co říká obviněním, odpověděl, že jde o „konspiraci britského deep state“. Kazatel však figuroval kvůli svým finančním zločinům na seznamu nejhledanějších osob. Při rozsáhlém zátahu policisté zasahovali ve 120 kancelářích či bytech a zabavili 50 kusů nelegálně držených zbraní. Listu Cumhuriyet později řekl, že jeho zatčení je dílem britských tajných služeb.

O tom, že jím vytvořená organizace je ve skutečnosti klasickou sektou, svědčí i...
Při svých televizních vystoupeních se Oktar obklopoval silně nalíčenými...

Adnan Oktar je v Turecku velice známou osobností – svá kázání pronáší na vlastním televizním kanálu a na svém webu se chlubí, že pod uměleckým jménem Harun Yahya vydal už tři stovky knih přeložených do 72 jazyků. Oktar se proslavil jako islámský kreacionista – striktně odmítá teorii evoluce, která je prý příčinou veškerého terorismu ve světě. 

Své myšlenky přiblížil v knize Atlas stvoření. Desítky tisíc jejích výtisků distribuoval po Evropě i Spojených státech do knihoven a univerzit, aniž by si je vyžádaly. Vědci se ale knize, která obsahovala mnohé chyby a nesmysly, vysmáli.

Koťátka a lvi. Oktar stvořil klasickou sektu

Při svých televizních vystoupeních se Oktar obklopoval silně nalíčenými vnadnými ženami, které označoval za „koťátka“ a svalnatými mladými muži, o nichž mluvil jako o „lvech“. O tom, že jím vytvořená organizace je ve skutečnosti klasickou sektou, svědčí i některé reportáže západních novinářů, kterým se podařilo proniknout do Oktarovy blízkosti.

Novinářům, kteří se ho zeptali, co říká obviněním, odpověděl, že jde o...

Novinářům, kteří se ho zeptali, co říká obviněním, odpověděl, že jde o „konspiraci britského deep state“.

Oktar už byl v minulosti v Turecku jednou odsouzen ke třem letům ve vězení a nějaký čas strávil i psychiatrické léčebně. Přesto se ale našli mnozí politici, kteří se jím nechali pozvat do Istanbulu, hostit a vystupovali v jeho pořadu. Navzdory Oktarově antisemitské minulosti – napsal knihy popírající holokaust – se s ním sešel například radikální poslanec izraelské strany Likud Jehuda Glick, jenž se proslavil vedením kampaně za to, aby měli židé volný přístup na nejsvětější místa islámu na Chrámové hoře v Jeruzalémě. Oktar později od antisemitismu ustoupil a prezentoval se jako zprostředkovatel mezináboženského dialogu.

Ceylan Özgülová, bývalá členka Oktarovy sekty.

Ceylan Özgülová, bývalá členka Oktarovy sekty.

Už letos v březnu se Oktarovo impérium otřáslo v základech, neboť z něj uprchla novinářka a politická analytička Ceylan Özgülová, jež se často objevovala v kazatelových pořadech. Özgülová na sociálních sítích prozradila, že dvacet let žila izolovaně a že si nesměla sama rozhodovat o své váze nebo o tom, jaký bude mít účes. Další z Oktarových „koťátek“, Tülay Kumaşçıová ale její tvrzení odmítla s tím, že mohla odejít svobodně a že se nemůže vyrovnat se ztrátou luxusu. Obvinila jí také, že je britskou špionkou.

Mezi zatčenými tento týden je i „šéfová koťátek“, Didem Ürerová. Utéci se naopak podařilo Oktarově pravé ruce Tarkanu Yavaşovi.

Milan Rokos

Autor

Milan Rokosmilan.rokos@lidovky.czČlánky

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Advantage Consulting, s.r.o.
PŘÍPRAVÁŘ BAREV (25 - 30 000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč