Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Islámský stát má dostatek materiálu na výrobu špinavé bomby

Svět

  19:41
LONDÝN - Ozbrojencům z radikálního Islámského státu se prý podařilo získat tolik radioaktivního materiálu, aby jim to stačilo na výrobu takzvané špinavé bomby. Ta způsobuje zamoření rozmetáním radioaktivních látek klasickou výbušninou. Ve středu o tom na svých internetových stránkách informuje britský The Independent s odvoláním na zprávy australských tajných služeb.

Extremisté z radikálního sunnitského hnutí Islámský stát (na snímku Čečenec Omar Šišání, vůdce IS v Sýrii, obklopen svými spolubojovníky)- foto: ČTK

Podle australské ministryně zahraničí Julie Bishopové je NATO znepokojené tím, co se děje s materiálem, který bojovníci IS při svém postupu Irákem a Sýrií ukořistili z různých výzkumných center a nemocnic. „Nebrali jenom hotovost z místních bank,“ připomněla šéfka australské diplomacie. Touto záležitostí se minulý týden zabývala Australská skupina sdružující čtyři desítky zemí, které se zasazují o to, aby nebyly ve světě používány chemické a biologické zbraně. Bishopová na této schůzce varovala, že IS je schopný vyrobit chemické zbraně.

Teror a propaganda. Exkluzivní záběry z Mosulu dokládají krutovládu Islámského státu

Islámský stát v posledním čísle svého propagandistického časopisu dal najevo, že chce vyvinout zbraně hromadného ničení a indičtí činitelé už dříve upozorňovali, že existuje možnost, že by radikálové mohli získat jadernou zbraň Pákistánu.

Experti upozorňují, že Islámský stát může s blížícím se začátkem ramadánu a prvního výročí vyhlášení chalífátu zesílit své aktivity. „Je pravděpodobné, že při příležitosti začátku i konce ramadánu se IS pokusí o zásadní vojenské akce v Iráku a Sýrii,“ uvedl americký Institut pro studium války. Muslimský postní měsíc začíná 17. června.

Autor: