Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Osel jako účinný prostředek k zabíjení. Teroristé na něj naložili bombu a pomocí zvířete zaútočili na konvoj

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Islámský stát přichází s nenápadným způsobem, jak doručit bombu na místo určení. Při nedělním útoku na guvernéra v Nigérii teroristé využili osla, který místo nákladu nesl výbušninu. Exploze zasáhla konvoj, ale guvernér přežil. Při útocích v posledních dnech zemřeli jak policisté, vojáci tak i civilisté, frekvence útoků se v oblasti zvyšuje.

Babagana Zulum, guvernér jednoho z nigerijských státu jménem Borno, se v neděli odpoledne vracel z hlavního města Maiduguri. Konvoj musel zastavit, jelikož doprostřed silnice vešel osel.

Zvíře mělo na sobě podezřelý náklad. Vojáci na něj vystřelili, a to spustilo explozi. Po výbuchu začali na konvoj střílet teroristé z Boko Haram. Několik členů posádky bylo zastřeleno, guvernérovi se podařilo vyváznout bez zranění, uvádí server BBC.

Využití oslů k doručení bomby má mnoho precedentů. Osli se používali k tomuto účelu v Iráku, Afgánistánu, Libanonu, při bojích v pásmu Gazy a podobně. První zmínka pochází z americké občanské války v 19. století, kdy kapitán unijních vojsk poslal v noci stádo mul nesoucí barely střelného prachu k základně Konfederace.

Na guvernéra byl směřován i další, páteční útok, při kterém bylo zabito minimálně 11 lidí včetně civilistů. Guvernér podle serveru Al-Džazíra doprovázel flotilu, která přemisťovala vysídlené osoby ze státu Borno zpět do jejich domovů. Přesun se nepodařil a většina zúčastněných musela být odvezena do migračních kempů, kde dostali základní pomoc od charitativních organizací.

Borno: hlavní bašta teroristů

Zulum je terčem útoků z toho důvodu, že stát Borno, jehož je guvernérem, je kolébkou teroristické organizace Boko Haram, která se snaží po dekádu oblasti zmocnit. Od roku 2009, kdy v těchto místech začala organizace působit, rozšířila své aktivity i do okolních státu Čadu, Nigéru a Kamerunu.

Boko Haram (volně přeloženo jako „Západní učení je rouhání“) je od roku 2016 přidružená skupina teroristické organizace Islámského státu. Islámský stát na blízkém východě ztrácí dech, v oblasti západní Afriky je však v posledních letech poměrně aktivní.

Boko Haram má ve státě Borno dlouhodobě úspěch, a to z toho důvodu, že zde již desetiletí prosazuje svou ideologii. Po spojení s Islámským státem jsou jejich aktivity promyšlenější, uvádí Mayeni Jones v dokumentu BBC. Organizace se snaží působit ve školách, na veřejnosti, praktikovat vlastní soudní systém, kontrolovat ekonomickou aktivitu občanů a násilně rozšiřovat kontrolu nad zdejším územím.

Cílem teroristické organizace je převzít kontrolu nad celou Nigérii a vládnout zde na základě striktního výkladu muslimského práva šaría tak, jako se to podařilo Islámskému státu na části území Sýrie a Iráku v roce 2014.

Na denním pořádku je ve státě Borno fyzické násilí, atentáty a únosy. Dokument BBC popisuje například známý incident z dubna roku 2014, kdy teroristé unesli z noclehárny místní školy 276 mladých křesťanských studentek a většinu rozprodali jako sexuální otrokyně. Více než stovka z nich jich je stále nezvěstná.

Podobných incidentů se za uplynulou dekádu odehrál nespočet. Boko Haram má na svědomí podle OSN od roku 2009 více než 30 000 životů a donutila dva miliony občanů opustit své domovy. Odborníci v dokumentu BBC soudí, že pokud nebude proveden rázný zásah, může se situace výrazně zhoršovat.

,

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!