Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Islámský stát rodině zavražděného novináře: Ukojíme žízeň po vaší krvi

Zavražděný válečný zpravodaj James Foley na archivním snímku z besedy s... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zavražděný válečný zpravodaj James Foley na archivním snímku z besedy s... | foto: AP Photo/MetroWest Daily News, Ken McGaghČTK

„Tasíme proti vám své meče. Nezastavíme se, dokud neukojíme svou žízeň po vaší krvi,“ stojí v emailu, který Islámský stát zaslal rodině válečného zpravodaje Jamese Foleyho jen několik dnů před jeho vraždou. Výhrůžný vzkaz se souhlasem Foleyho pozůstalých zveřejnil v plném znění server GlobalPost, s nímž zesnulý novinář často spolupracoval.

Níže citovaný email obdrželi Foleyho rodiče 12. srpna, tedy téměř dva roky poté, co jejich syn zmizel v Sýrii (Foley byl unesen 22. listopadu 2012 na severozápadě země). Přesně o týden později, tedy v úterý 19. srpna, zveřejnil Islámský stát na síti Youtube drakonické video zachycující násilnou smrt vězněného žurnalisty.  

VRAŽDA JAMESE FOLEYHO:

Po celou dobu, kdy byl Foley nezvěstný, se ho jeho rodina ve spolupráci se společností GlobalPost a soukromými bezpečnostními pracovníky marně pokoušela vypátrat. Státní orgány nebyly o moc úspěšnější: americké ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že Spojené státy do Sýrie v létě vyslaly speciální jednotky, aby rukojmí držená džihádisty osvobodily. Mise však skončila fiaskem. „Bohužel, mise nebyla úspěšná, protože rukojmí se v cílové lokalitě nenacházela," přiznal Pentagon.

V emailu adresovaném nejen rodině zavražděného, ale především „americké vládě a jejím občanům“, Islámský stát prohlašuje, že Foleyho krev splatí příkoří, kterých se na muslimech dopustila údajná americká agrese.

Vzkaz psaný pro džihádisty charakteristickou výhružnou dikcí rovněž přirovnává Američany k „ovcím“ a řečnicky se táže, jak dlouho ještě budou slepě poslouchat „slepého pastýře“, neboli vládu Spojených států.

Uvádíme doslovný překlad emailu tak, jak jej (se svolením Foleyho blízkých) zveřejnil GlobalPost.

Vzkaz Islámského státu

JAK DLOUHO BUDOU OVCE NÁSLEDOVAT SLEPÉHO PASTÝŘE?

Vzkaz americké vládě a jejím ovcím podobným občanům:

Nechali jsme vás na pokoji od vaší hanebné porážky v Iráku. Nezasahovali jsme do vaší země ani neútočili na vaše občany, kteří si tak mohli užívat bezpečí svých domovů, ačkoli jsme mohli!

Co se týče spodiny vaší společnosti, kterou vězníme, TROUFLI SI VSTOUPIT DO JÁMY LVOVÉ A BYLI SEŽRÁNI!

Poskytli jsme vám mnoho příležitostí, abyste vyjednali propuštění svých lidí prostřednictvím finančních transakcí, jako to udělaly jiné vlády.

Nabídli jsme také výměny vězňů, abychom osvobodili muslimy, které zadržujete, jako naši sestru Áfíju Siddíkí (pákistánská neuroložka, jíž Spojené státy v roce 2010 vyměřily trest 86 let vězení za teroristický útok na americké agenty a vojáky a která bývá zmiňována rovněž v souvislosti s případem Antonie Chrástecké a Hany Humpálové, dvojice Češek unesených v březnu 2013 v pákistánském Balúčistánu. Více čtěte ZDE). Ale vy jste velmi rychle dokázali, že o nic takového nestojíte.

Abu Bakr Bagdádí, vůdce Islámského státu.

Abu Bakr Bagdádí, hlava Islámského státu.

Nemáte žádný zájem jednat s muslimy jinak než jazykem síly, jazykem, jehož se vám dostalo v „arabském překladu“, když jste se pokusili okupovat iráckou zemi!

Teď jste se vrátili, abyste znovu bombardovali irácké muslimy, tentokrát s pomocí leteckých útoků a „zástupných armád“, a vyhýbáte se přímé konfrontaci z očí do očí!

Dnes proti vám tasíme své meče, PROTI VLÁDĚ I PROTI OBČANŮM! A NEZASTAVÍME SE, DOKUD NEUKOJÍME SVOU ŽÍZEŇ PO VAŠÍ KRVI.

Nešetříte naše slabé, staré, ženy ani děti, takže my NEušetříme vaše!

Vy a vaši občané za své bombardování zaplatíte!

Začne to krví amerického občana Jamese Foleyho!

Bude popraven jako PŘÍMÝ důsledek vaší agrese vůči nám!

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan
Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan

Těhotenství přináší hodně zajímavých situací a stavů, které jsou jiné než obvykle. Máte chuť na jídlo, které jste předtím nemohla ani vidět,...