14. května 2016 14:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Islámský stát se bojí útoku na Rakká, vyhlásil výjimečný stav

Džihádisté na pochodu blízkovýchodními městy (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Džihádisté na pochodu blízkovýchodními městy (ilustrační snímek). | foto: AP

RAKKÁ (SÝRIE) Podle velení americké armády vyhlásil Islámský stát v syrském městě Rakká výjimečný stav. Reaguje tak na případnou ofenzivu opozičních sil proti své baště. V Libyi džihádisté přitom získali velkou podporu, protože posílili spolupráci s nigerijskou organizací Boko Haram, informuje iDnes.cz.

O vyhlášení výjimečného stavu hovořilo zejména v islamistických diskuzních fórech a na sociálních sítích. „Zaznamenali jsme zde vyhlášení výjimečného stavu v Rakká, ať už to v praxi znamená cokoli,“ řekl pro CNN plukovník Steve Warren, mluvčí spojeneckých sil v Sýrii a Iráku. „Víme, že se náš nepřítel cítí v ohrožení, což by také měl,“ uvedl Warren.

Džihádisté ve fórech řeší především možný útok na jejich baštu město Rakká. Zvolili proto přeorganizování města, aby citlivé cíle případný útok nezasáhl. Rovněž rozmístili nově své bojovníky po celém městě, uvádí iDnes.cz.

Přípravy džihádistů jsou opodstatněné, uvádí Warren. „Mají informace o tom, že Syrské demokratické síly (SDF) společně se Syrsko-arabskou koalicí operují na východ i západ od města. Obě tyto oblasti jsou zabezpečeny a SDF zde koncentrují své bojové jednotky,“ řekl Warren. Případný útok potvrdil i mluvčí SDF Tádžir Kobání.

Islámský stát během posledních měsíců čelil mnoha pozemním i leteckým útokům, pokračuje iDnes.cz. Džihádistům se nedaří také po finanční stránce, minulý rok přišli o téměř 30 procent svých příjmů.

Americký prezident Barack Obama k tomu uvedl, že Islámský stát začíná prohrávat. Islámský stát přišel o 40 procent území v Iráku a o 10 procent území v Sýrii.

Útoky v Sýrii

Islámský stát v sobotu při útoku na nemocnici na východě Sýrie zabil 20 členů syrské armády a jejich spojenců. Oznámila to v sobotu Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v Sýrii monitoruje z Británie. Turecká armáda následně uvedla, že při útocích na pozice IS v provincii Halab zabila 45 radikálů.

Útok, o němž informovala SOHR, se týká zásahu nemocnice v Dajr az-Zauru. „IS zaútočil na Asadovu nemocnici u vjezdu do města a zabil 20 vojáků a milicionářů,“ oznámila organizace, která tvrdí, že má v Sýrii síť informátorů. Po útoku následovala přestřelka, při níž padlo šest útočníků. SOHR také hlásí, že ztratila kontakt se zaměstnanci nemocnice.

Turecko je do bojů v Sýrii zapojeno od loňska a ostřeluje přes hranici pozice IS. Jeho armáda v sobotu oznámila, že při jejím útoku bylo v oblasti severně od města Halab zabito 45 členů IS.

Turecko znásobilo přeshraniční útoky, protože jeho pohraniční město Kilis je stále častěji zasahováno palbou ze Sýrie.

Lidovky.cz, ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.