15. listopadu 2014 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Islámský stát se spojil s al-Káidou, společně chtějí ovládnout Sýrii

Stín iráckého vojáka nad mrtvými těly bojovníků Islámského státu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stín iráckého vojáka nad mrtvými těly bojovníků Islámského státu. | foto: Reuters

ATAREB Vůdci Islámského státu a odnože al-Káidy v Sýrii, známé pod názvem al-Nusrá, uzavřeli minulý týden na setkání ve městě Atareb dohodu o spolupráci. Obě skupiny bojovaly doposud proti sobě. Nový vývoj by mohl změnit průběh celého konfliktu a strategii všech zapojených zemí, především USA.

Zatímco letadla koalice vedené USA útočí na islamisty ze vzduchu, pozemní operace chtěl Washington nechat v rukou vládních sil, pešmergů a nejrůznějších rebelských frakcí. Nedávné oznámení o vyslání 1500 poradců mělo být krajní mezí, za kterou se Američané nechtěli v rámci bojů proti IS vydat.

Kurdský bojovník zdraví muže projíždějícího kolem kontrolního stanoviště. Někde...
Šíitské milice oslavují vítězství nad Islámským státem v Amirlí.
Kurdská bojovnice kontroluje na frontové linii svou  výbavu. V řadách kurdských...
Turecký voják se snaží vyprostit kozu z ostnatých drátů na turecko-syrské...

Islamisté jim ale překazili plány. Zatímco doposud mezi sebou bojovali o vedoucí postavení v rozsáhlém povstání proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada, nyní se dohodli na společných útocích. Informovala o tom agentura AP s odkazem na dva vysoce postavené syrské opoziční vůdce. Jeden z nich uvedl, že cílem al-Nusrá a IS je zničení Syrské revoluční fronty - prominentní frakce rebelských jednotek, vyzbrojované a trénované specialisty z USA.

Američtí experti na situaci v Sýrii ale tvrdí, že spolupráce ještě nemusí nutně znamenat trvalou alianci. Podle zdroje z rozvědky, který si přál zůstat v anonymitě, může být kooperace lokální záležitostí a širší strategie obou skupin může zůstat beze změn. Islámskému státu se nedávno dostalo podpory i od Talibanu.

K TÉMATU:

Spojenectví vynucené nálety

Analytik Tom Joscelyn prohlásil, že signály o možné spolupráci se objevovaly delší dobu. „Ze strany al-Káidy byla delší dobu snaha tuto alianci protlačit.“ Spojenectví džihádistů může prý spojencům značně zkomplikovat pozici. „Pokud se nebudou muset zabývat bojem mezi sebou, bude pro ně samozřejmě jednodušší jít po Assadovi nebo jakýchkoli západních silách,“ řekl.

Telegraph informoval o tom, že obě skupiny údajně spolupracovaly v lokálních bojích už dříve a to proti umírněným rebelům ze Syrské revoluční fronty, hnutí Hazm a dalším frakcím. V oblasti syrsko-libanonské hranice pak měly bok po boku bojovat proti silám Bašára Asada a Hizballáhu.

PSALI JSME:

Podle deníku může být současné užší spojenectví výsledkem dlouhodobých náletů na pozice IS a al-Nusry. Díky tomu, že se nálety zaměřily na tyto dvě frakce a ignorovaly jednotky Assadova režimu de facto donutily rebely k tomu, aby se spojili proti společnému „křižáckému“ nepříteli.

Chalífovo splněné proroctví

Spojenectví by mohlo po čase zásadním způsobem změnit rozložení sil v oblasti a průběh války jako takový. Koalice extremistů by nejspíš byla schopná zničit umírněné rebely a stát se tak jedinou opozicí proti syrskému režimu. To by Asada přinutilo výrazněji se spoléhat na své spojence v šíitském Íránu a Libanonu, kteří by se nejspíš proti rostoucí moci sunnitských extremistů chtě nechtě museli postavit.

Také Spojené státy by musely zásadním způsobem proměnit svou strategii. Jelikož by na zemi už neměly koho trénovat a s kým koordinovat letecké údery, jejich dosavadní postup by zkrachoval a vedení by se muselo rozhodnout, jestli dá od konfliktu definitivně ruce pryč, nebo proti islamistům nasadí vlastní pozemní jednotky, jak ve čtvrtek prorokoval chalífa IS Bagdádí.

Najdete na Lidovky.cz