Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
29. ledna 2016 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Islámský stát šikuje batalion džihádistek. Bojovnice vede vdova z Kosova

Nebezpečný internet. Mladičké dívky láká IS většinou online. Na snímku mladá... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nebezpečný internet. Mladičké dívky láká IS většinou online. Na snímku mladá... | foto: Repro LN / Twitter / Koláž Lidovky.cz

PRIŠTINA/PRAHA Některé neměly na vybranou – jejich rodná města ovládl Islámský stát (IS). Jiné se mu vydávají vstříc dobrovolně, po boku svých manželů a bratrů. Další zas v domnění, že na územích ovládaných takzvaným Islámským státem svého vyvoleného teprve najdou. Ač se pod nadvládou islámských radikálů ocitají mladé ženy z různých důvodů, jejich úděl je především jediný, a to porodit další bojovníky. Část z nich ovšem nyní dostává novou úlohu. Samy věří, že je to poslání.

S odkazem na zdroje z podzemní skupiny Raqqa is Being Slaughtered Silently (v překladuRakka je v tichosti vyvražďována), působící v syrské baště islámských radikálů, uvedla americká televizní stanice Fox News, že nedávno byla zformována ryze ženská sebevražedná jednotka.

„Ženy procházejí řádným výcvikem v táboře se zbraněmi a učí se, jak správně provést sebevražedný atentát,“ řekl televizi zdroj z Rakky. „Jsou to ženy, které si tuto cestu samy zvolí. Jsou to ženy různého věku. Dokonce náctileté,“ dodal.

K TÉMATU:

Koncept sebevražedných atentátnic umírajících ve jménu radikálního islámu sice není ničím, co by už dříve svět nepoznal, v řadách IS ovšem dosud ženám úloha zemřít jako mučednice v širším měřítku nenáležela. Na územích ovládaných touto organizací působily nanejvýš jako příslušnice náboženské policie, známé jako brigády al-Chansá. Ty v ulicích Rakky a dalších ovládaných měst se zbraní v ruce dohlížejí na dodržování islámského práva šaría.

Nejdřív peníze, pak atentát

Někteří experti působení ženských sebevražedných atentátnic vysvětlují snahou IS rozsévat strach mezi nepřáteli. Vyslat navenek vzkaz, že chalífát může udeřit odkudkoliv, v jakékoli podobě. Do vlastních řad pak, že každý může být součástí vyššího plánu – obrany chalífátu.

Jsou to tak manželky džihádistů z Rakky, kdo prý aktivně verbují ženy z města i vně s příslibem ráje, který je čeká, pokud obětují život obraně chalífátu. Verbířky údajně ujišťují budoucí sebevražedné atentátnice, že o jejich rodiny bude po smrti postaráno, a to i po finanční stránce. Poměrně významný peněžní obnos tak mají dotyčné dostat ještě před akcí.

Podle serveru Balkan Insight jeden z takovýchto výcvikových táborů ryze pro ženy vede třiadvacetiletá Qamile Tahiriová z Kosova. Mladá žena z okolí etnicky rozdělené Kosovské Mitrovice do Sýrie odjela spolu s manželem a dvěma dětmi téměř před dvěma lety. Poté, co její muž zahynul v boji, rekrutuje přes internet atentátnice z balkánských zemí.

„V táboře, který vede, jsou desítky žen a dívek z Kosova, Albánie a Makedonie,“ řekl serveru pod podmínkou anonymity zdroj z bezpečnostních složek. Kosovská policie již dříve zveřejnila fotografie, které sama Tahiriová umístila na sociální sítě. Celá zahalená, včetně rukavic, se na nich ohání útočnou puškou.

Džihád na Balkáně

Kosovo, jež má sotva dva miliony obyvatel, vykazuje společně s Bosnou v Evropě nejvyšší počet občanů přidávajících se k IS v poměru k celkové populaci. Z převážně muslimské, avšak sekulární země již odjelo podle kosovské policie nejméně 300 lidí, z toho 36 mladých žen – mezi nimi i Tahiriová.

Z bezmála třímilionové Albánie podle tamní protiteroristické jednotky odjelo asi 150 občanů, z toho 29 žen. Sousední Makedonie, v níž čtvrtinu obyvatel tvoří etničtí Albánci, takovouto statistiku nezveřejnila.

Islámský radikalismus byl přitom pro balkánské muslimy dlouho neznámým jevem. Jeho vzestup přičítají odborníci působení některých radikálně laděných náboženských škol a charit z arabských zemí. Pro obyvatele balkánských zemí je navíc cesta na blízkovýchodní bojiště poměrně levná a jednoduchá i díky tomu, že do Turecka, jež je nejčastější vstupní branou džihádistů do Sýrie, nepotřebují víza.

SAMOZVANÝ CHALÍFÁT

ŽIVOT POD ČERNOU VLAJKOU

NA BITEVNÍM POLI

PROPAGANDA

ANALÝZA

EXPANZE

PROTIÚTOK?

miaIvana Milenkovičová
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?