Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Islámský stát v Libyi? Rozvrácená země jako most džihádistů do Evropy

Svět

  14:20aktualizováno  14:23
TRIPOLIS/ŘÍM - Radikální organizace Islámský stát (IS) chce do Libye poslat velké množství svých bojovníků s úkolem dostat se jako uprchlíci přes Středozemní moře do Evropy. Mají pak rozpoutat útoky v jihoevropských městech a pokusit se útočit i na nákladní lodě. S odvoláním na dopisy, jejichž autory jsou stoupenci IS, o tom informoval britský list The Telegraph.

Záběr z propagandistického videa Islámského státu, jež má zachycovat vraždu 21 egyptských koptů. foto: Reuters

Příslušníci IS v Libyi povraždili 21 Egypťanů a Káhira tento týden zahájila nálety na pozice IS v Libyi. Egypt chce, aby se proti IS v severní Africe sestavila koalice podobná těm, které proti této organizaci bojují v Iráku a Sýrii (více zde).

Ohrožená Itálie

Nebezpečí pro Evropu

Před přílivem extremistů do Evropy varoval v nedávném rozhovoru pro Lidovky.cz i arabista Jan Čuřík. „Džihádisté budou samozřejmě dál působit na marginalizované evropské muslimy a konvertity, je tu ale i jiná bezpečnostní hrozba. Pokud budou letecké cesty a turecko-bulharská hranice skutečně intenzivně kontrolovány, nabízí se jako logická cesta už jen infiltrace pašeráckých sítí, které převážejí běžence do jižní Evropy,“ uvedl. (Celý rozhovor čtěte zde: Arabista o teroru Islámského státu: Strach dává násilí symbolický rozměr)

Itálie je případným přílivem 

radikálů ohrožena nejvíc, protože právě tam končí množství severoafrických uprchlíků, kteří se rozhodnou dostat se do Evropy po moři. Itálie už v úterý schválila bezpečnostní opatření, v jejichž rámci bude do ulic měst v celé zemi vysláno na 4800 vojáků. Podle ministerstva vnitra budou střežit citlivé objekty nejméně do června. Pět stovek z těchto vojáků bude v Římě, kde už se teď vojsko podílí na ostraze diplomatických misí a rezidencí, synagogy a židovských škol.

Ministr zahraničí Paolo Gentiloni ve středu v parlamentu řekl, že je třeba, aby OSN urychleně hledala politické řešení pro Libyi. Dnes má o Libyi jednat Rada bezpečnosti OSN.

Spící buňky

Mluvčí libyjské armády Ahmad Mismarí tento týden prohlásil, že v každém libyjském městě existují spící buňky IS, které mají kontakty na vedení této organizace v Iráku. Pohyb těchto lidí je prý nemožné přesně určit, někteří se snaží dostat se do milicí, které kontrolují libyjskou metropoli Tripolis a jsou proti zahraniční intervenci.

CHAOS V LIBYI:

Analytici, které oslovila agentura AFP, upozorňují, že v případě intervence by bylo mimořádně těžké stanovit přesné cíle pro koaliční letadla. Nehledě na to, že by se ještě prohloubil chaos, který už nyní vytváří vzájemný boj znepřátelených libyjských milicí.

„V případě pozemní intervence se z Libye stane země džihádu, kam budou proudit radikálové z Afriky, Iráku i Sýrie,“ řekl odborník na boj proti terorismu Mázin Šaríf. Analytik Luis Martinez upozornil, že omezí-li se intervence pouze na nálety, bude to znamenat i civilní oběti a radikalizaci libyjského obyvatelstva.

Autoři: ,

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...