Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Islámský stát vs. Facebook a Twitter: džihádisté rozstříleli Zuckerberga

Blízký východ

  6:00
Teroristickou organizaci Islámský stát pálí nepřízeň, kterou jí projevují Twitter a Facebook. Populární sociální sítě patří k oblíbeným cestám expanze džihádu, obě platformy však vyrazily do protiútoku a extremistické účty a obsah potírají. Teroristé proto povolali do boje propagandu: rekvizitou jejich nového videa jsou rozstřílené tváře Marka Zuckerberga a Jacka Dorseyho.

Islámský stát a sociální sítě (ilustrační snímek). foto: Reuters

Čerstvý přírůstek do řady propagandistických videí samozvaného Islámského státu trvá 25 minut. Za charakteristického zvukového doprovodu - bojového chorálu - a s nezbytným logem černé vlajky v rohu obrazovky se objeví rudě zbarvené tváře Jacka Dorseyho a Marka Zuckerberga, ředitelů společností Twitter a Facebook, do nichž se vzápětí zavrtají čtyři výstřely.

K TÉMATU:

Jakmile utichnou, pochlubí se tvůrci videa tím, že „armáda chalífátu“ (hackeři) na Facebooku ovládla 10 000 účtů a 150 skupin, na Twitteru pak 5000 profilů. A pokračují: „Markovi a Jackovi, zakladatelům Twitteru a Facebooku a jejich křižáckým vládám. Každý den oznamujete, že rušíte mnoho našich účtů. A my vám říkáme: Je to všechno, co umíte? Na nás nemáte. Jestli uzavřete jeden účet, splatíme ho 10 novými a vaše jména budou brzy vymazána, až s Alláhovou vůlí zrušíme vás (sic!) stránky.“

‚Děje se to pořád‘

Záznam není prvním svého druhu, upozorňuje britský The Guardian. Zápal, s nímž džihádisté tepou do oblíbených sociálních sítí, sílí s tím, jak platformám roste schopnost sebeobrany před extremistickým obsahem - hlasitá propaganda se stává kouřovou clonou, jež zakrývá reálnou slabost. Protiofenziva Twitteru a Facebooku nutí IS a jejich stoupence, aby ve virtuálním prostoru hledali nová útočiště; velmi vyhledávanou se v tomto ohledu stala kupříkladu mobilní aplikace Telegram.

„Odsuzujeme používání Twitteru k propagaci terorismu,“ uvedla společnost, která dosud zablokovala přibližně 125 000 účtů spjatých s IS.

Dotkla se tím citlivého místa, což dokazuje už video z loňského března, adresované přímo spoluzakladateli Twitteru a jeho stávající hlavě Dorseymu. „Tvoje virtuální válka proti nám vyvolá skutečnou válku proti tobě. Říkali jsme ti už od začátku, že to není tvoje válka, ale tys nepochopil a dál rušil naše účty na Twitteru, jenže my se vždycky vrátíme,“ zněla tehdejší poněkud kostrbatá hrozba.

Nad tou nejnovější už Twitter jen krčí rameny. „Prostě se to děje pořád. Vítejte v našem každodenním životě,“ odpověděl Guardianu lakonicky mluvčí společnosti.

Z příhodně rychlého a takřka bezbariérového virtuálního světa se ve 21. století stalo primární fórum extremistů. Firmám, jež společenské sekci internetu dominují, se přitom pranic nezamlouvá, když jsou jejich produkty zneužívány ve jménu násilí. Jenže účinná obrana stojí hodně sil, a ani ty nebývají zárukou úspěchu.

Práce pro analytiky a arabisty

Další člen teroristických Beatles odhalen. Rukojmí s Džihádistou Johnem mučil stydlivý milovník fotbalu

Zástupci společností Facebook, Google a Twitter o tématu v únoru jednali s britskými poslanci. V londýnském parlamentu zaznělo, že v první polovině loňského roku održel Facebook od britských úřadů na 4500 žádostí o poskytnutí detailů ke konkrétním účtům, na Google se obrátily v téměř 6100 případech. V porovnání s rokem 2013 to v případě Facebooku činí dvojnásobek, u Googlu jde dokonce o více než třínásobné číslo, připomíná The Daily Mirror.

O analogické schůzce, tentokrát však na půdě Spojených států, informuje i The Guardian. Odehrála se v lednu v kalifornském San José a představitelé americké vlády a bezpečnostních složek, včetně šéfa zpravodajců z NSA Michaela Rogerse, na ní diskutovali možnosti úderné kampaně proti IS na sociálních sítích. Kromě Facebooku či Twitteru byla přítomna i firma Apple.

Internetová propaganda Islámského státu (ilustrační snímek).
Logo Twitteru kombinované s vlajkou Islámského státu, které používají jeho...

Plamen islámského extremismu, který zachvátil virtuální prostor, přiměl výše zmíněné giganty k zásadní proměně svých zaměstnaneckých týmů, především těch, jež odpovídají za kontrolu a správu obsahu. Rozšiřují se nejen kapacitně, ale jejich řady posilují také relevantní odborníci - od bezpečnostních analytiků a expertů na problematiku terorismu po znalce arabského jazyka a islamology.

Přesto jejich práce mnohdy připomíná příslovečný boj s větrnými mlýny. Majitel sítě YouTube Google britské zákonodárce informoval, že jakmile nahlášený obsah shledá nebezpečným, snaží se ho neprodleně odstranit - jenže každou minutu nahrají uživatelé YouTube dalších 400 hodin videozáznamu.

„Chce to spoustu zpravodajských informací a prostředků a obrovské úsilí,“ konstatoval v Londýně Simon Milner, hlava Facebooku pro oblast Blízkého východu a Afriky. „Přáli bychom si tlačítko, které by stačilo zmáčknout a zbavili bychom se jich (radikálů). Jenže nemáme ho.“

Iráčtí vojáci u těl zabitých bojovníků Islámského státu západně od Fallúdži.
Bojovník Islámského státu

SAMOZVANÝ CHALÍFÁT

ŽIVOT POD ČERNOU VLAJKOU

NA BITEVNÍM POLI

PROPAGANDA

ANALÝZA

EXPANZE

PROTIÚTOK?

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...