Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Islámský stát vyhlásil svatou válku už i Rusům: Zažehněte džihád proti křižákům

USA

  16:37
DAMAŠEK/MOSKVA - Bojiště zástupné války mezi Ruskem a Spojenými státy. Tak vidí Sýrii po zahájení ruské intervence mnozí analytici. Propaganda Islámského státu ovšem verbuje do zbraně jak proti Američanům, tak proti Rusům. V úterý přikázala mladým muslimům po celém světě, aby proti nepřátelským „křižákům zažehli džihád“.

Ruský prezident Vladimir Putin. foto: ČTK

Abú Muhammad Adnání.

„Islámští mladí po celém světě, zažehněte džihád proti Rusům a Američanům v jejich křižácké válce proti muslimům,“ verbuje mladé muslimy do svaté války mluvčí Islámského státu abú Mohamed Adnání. Propagandistickou audio nahrávku, z níž citovala agentura Reuters, začali v úterý na internetu šířit stoupenci extremistického hnutí, jímž Kreml na konci září zaštítil zahájení leteckých úderů v Sýrii.

Záznam rovněž potvrzuje úmrtí abú Mutaze Kurašího, mocenské dvojky sunnitských radikálů, jehož likvidací se Spojené státy pochlubily již na konci srpna. Nijak konkrétně se přitom nezmiňuje o vůdci IS abú Bakrovi Bagdádím, o jehož osudu se spekulovalo počátkem tohoto týdne v souvislosti se zasažením jeho konvoje v Iráku letouny mezinárodní protiteroristické koalice.

Střety stíhaček

V jejím čele už od loňského léta stojí právě Spojené státy, po jejichž boku se útoků proti pozicím IS přímo či různou mírou podpory účastní desítky zahraničních partnerů. Ruská federace součástí koalice není a své o rok kratší angažmá v Sýrii zdůvodňuje legitimitou poskytnutou režimem svého partnera Bašára Asada. Právě v jeho jméně útočí ruské letouny na cíle protiasadovské opozice, přičemž Islámský stát je pouze jednou ze vzbouřeneckých entit, na něž se Moskva zaměřuje.

RAKETY NAD KASPIKEM

Hongkongská letecká společnost Cathay Pacific ve středu oznámila, že opouští koridor nad Íránem a Kaspickým mořem po oznámení ruské armády, že stejným směrem vysílá křídlaté rakety proti syrským cílům.

Evropská agentura pro leteckou bezpečnost minulý týden rozeslala leteckým společnostem bezpečnostní upozornění, že ruské rakety odpálené na Sýrii z Kaspického moře přetínají vzdušný prostor Íránu a Iráku v nižších letových hladinách, než užívají dopravní letadla. Jakýchkoli doporučení se ale podle agentury AP zdržela.

Ve vzdušném prostoru nad Sýrií přitom dochází k minimálně problematickým kolizím amerických a ruských vzdušných sil. Příklad může být sobotní incident, kdy se ruská stíhačka přiblížila k americkému letounu. Mluvčí ruské armády Igor Konašenkov to ovšem ve středu vysvětlil tím, že ruský letoun nechtěl svůj americký protějšek „vystrašit“, ale pouze identifikovat.

„Varovný systém, jímž jsou vyzbrojena všechna naše letadla, upozornil na zaměření cizím radarem. Naše stíhačka proto změnila kurz a ve snaze identifikovat, nikoli zastrašovat, se přiblížila k americkému stroji. Pak se vrátila do bojové sestavy a pokračovala v plnění bojových úkolů,“ vysvětlil manévr ruského letadla Konašenkov.

Ruské letecké nálety v Sýrii
Záběr z kamery pod letadlem zveřejnilo ruské ministerstvo obrany.

O sobotním incidentu v úterý informovala i americká armáda. Letouny prý byly od sebe vzdáleny jen pár kilometrů. Jak uvedl armádní mluvčí Steve Warren, posádky letounů z obou zemí jednaly profesionálně. Událost se stala stejný den, kdy zástupci Spojených států a Ruska jednali o tom, jak se vyhnout případným kolizím mezi jejich letouny.

Podle Konašenkova dochází k případům přiblížení ruských a amerických letadel nad Sýrií často. „Ruští piloti často vizuálně zaznamenávají americké letouny, ale i bezpilotní aparáty včetně útočných,“ konstatoval mluvčí.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...