23. října 2019 18:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Islámský stát využívá k propagandě síť TikTok. ‚Jsem džihádista a jsem na to pyšný,‘ říká aktér na videu

Bojovník Islámského státu. ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bojovník Islámského státu. ilustrační snímek | foto: Reuters

Islámský stát pro svou propagandu využívá čínskou sociální síť TikTok. Americký deník Wall Street Journal objevil v aplikaci, kterou využívají především teenageři a děti, několik videí, která propagují terorismus. Videa jsou v rozporu s pravidly aplikace, avšak se i přes ochranná opatření dostala do veřejného prostoru.

Po zjištění deníku Wall Street Journal aplikace závadná videa smazala a zablokovala 24 identifikovaných účtů. Krátká videa zobrazovala bojovníky Islámského státu se zbraněmi či mrtvá těla v ulicích. Některá videa dokonce obsahovala takzvané filtry – aplikací přednastavené grafiky s motivem srdíček či květin.

Lidé na některých videích také prohlašují hesla „jsem džihádista a jsem na to pyšný“ či „slibujeme věrnost až do smrti“. 

Teroristický obsah je na sociální síti TikTok zakázaný. Společnost pro odhalování takového obsahu využívá jednak lidských kontrolorů a také softwaru, v tomto případě však kombinace selhala.

Logo TikTok

Logo TikTok

„Obsah propagující teroristické organizace nemá na TikToku absolutně žádné místo,“ citoval web BBC prohlášení mluvčího společnosti TikTok. Dodal, že se aplikace neustále snaží vyvíjet přesnější postupy, jak zabránit škodlivému obsahu.

Islámský stát je známý tím, že pro svou propagandu využívá sociální sítě jako YouTube, Facebook a Twitter, nejspíš je to však poprvé, co teroristická organizace využila aplikaci TikTok. 

Aplikace TikTok slouží ke sdílení krátkých videí, ve kterých uživatelé předvádějí své hudební a taneční dovednosti. Fanoušky si aplikace začala získávat už před pěti lety ještě pod názvem Musical.ly, dnešní podoby a rozmachu se však dočkala až díky spolupráci s čínskou firmou ByteDance v roce 2017, za niž získali tvůrci aplikace miliardu dolarů. Podle oficiálních statistik byl TikTok nejstahovanější aplikací na Androidu i iOS v první polovině loňského roku.

tesTereza Štěpařová
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...