12. dubna 2015 10:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

UNESCO trpí. Islámský stát na videu boří památky výbušninami a buldozery

Radikálové z IS ničí asyrské reliéfy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radikálové z IS ničí asyrské reliéfy | foto: youtube.com

BAGDÁD Radikálové z organizace Islámský stát zveřejnili na internetu video, které údajně ukazuje rozsah destrukce starověkého města Nimrúd v Iráku. O jeho ničení před měsícem informovaly irácké úřady. Podle zveřejněných záběrů islamisté používají na vzácné památky buldozery a výbušniny.

Pečlivě sestříhané video doprovázené arabskou hudbou a komentářem ukazuje těžké stroje najíždějící do mohutných kamenných reliéfů, které jsou poté zničeny. Na dalších záběrech je vidět rozsáhlá exploze.

Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) označila začátkem března ničení památek v této vzácné lokalitě za válečný zločin. Nimrúd, ležící na řece Tigris jižně od severoiráckého Mosulu, se stal sídlem asyrského krále Salmanassara I. ve 13. století před naším letopočtem. Hlavní město říše z něj učinil v 9. století před naším letopočtem král Aššurnasirpal II., za jehož vlády tam vyrostly chrámy a žilo až 100 tisíc lidí. I když se později stala hlavními městy říše jiná města, Nimrúd, nesoucí jméno biblického Nimroda, si svůj velký význam ponechal až do zániku Asýrie v 7. století před naším letopočtem.

K nejznámějším objektům v Nimrúdu patřily okřídlené obří sochy mytologických démonů lamassu majících podobu lvů nebo býků s lidskou hlavou, vousy a rohy. Většinou chránily vchody do paláců a byly umísťovány u bran. Mnohatunové sochy lamassu lze spatřit v Britském nebo Metropolitním muzeu, řada z nich se však dosud nacházela v Nimrúdu.

Podobným způsobem IS postupuje i v dalších místech historického významu na území Iráku a Sýrie, která ovládá. Zničení tak postihlo například severoiráckou městskou pevnost Hatra či památky v syrském Idlibu.

Lidovky.cz, ČTK