Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Islámští extremisté opět zabíjeli v Keni, zaútočili na křesťanské dělníky

Svět

  12:01
NAIROBI - Somálská skupina radikálních islamistů Šabáb se přihlásila k atentátu, při kterém v noci na úterý zemřelo v Keni 14 lidí. Oběti jsou dělníci z kamenolomu, kteří v době útoku spali. Napadeni byli v okrese Mandera nedaleko vojenské základny, která je u keňsko-somálské hranice.

Následky útoku islamistů v Keni (ilustrační snímek). foto: Reuters

„Použili výbušniny a pušky. Podle způsobu útoku to byli lidé z milicí Šabáb,“ sdělil jeden ze zástupců okresu. Mluvčí milicí později oznámil, že milice Šabáb zabily „přes deset keňských křesťanů“. „Jde o součást našich nynějších aktivit v Keni,“ řekl.

Přeživší masakru v Keni: Kdo neodrecitoval Korán, toho zastřelili

Milice Šabáb už v Mandeře útočily, jejich příslušníci tam loni v prosinci zabili 36 dělníků z lomu. Oddělili tehdy muslimy a pak všechny nemuslimy zastřelili.

Milice Šabáb v Somálsku usilují o zavedení islámského práva šaría. V roce 2011 se vojákům mise Africké unie podařilo Šabáb vytlačit z metropole Mogadiša a později z většiny jižního a středního Somálska, které předtím tyto milice ovládaly.

Strůjce teroru v Keni? Vláda vypsala odměnu na hlavu Mohameda Obourukého

Do bojů proti milicím je zapojena i Keňa a Šabáb v odvetě útočí také na jejím území. V roce 2013 zemřelo při atentátu na nákupní středisko v Nairobi přes 60 lidí. Nejkrvavější atentát spáchaly milice v Keni v dubnu, když ve městě Garissa při útoku na univerzitní areál zabily 148 lidí.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!