Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Island má nového prezidenta. Volby vyhrál historik Gudni Jóhannesson

Největší podporu má podle průzkumů Gudni Th. Jóhannesson. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Největší podporu má podle průzkumů Gudni Th. Jóhannesson. | foto: Hakon Broder Lund

REYKJAVÍK Prezidentem Islandu se stane historik Gudni Jóhannesson, který doposud nepůsobil v žádném veřejném úřadu. V sobotních prezidentských volbách získal 39,1 procenta hlasů, a porazil tak svou největší soupeřku, podnikatelkou Hallu Tómasdóttirovou, která si připsala 27,9 procenta hlasů. Vyplývá to z konečných výsledků, které zveřejnila islandská televize RUV. K výhře ve volbách na Islandu stačí prostá většina hlasů.

Na Islandu sobotní volbu prezidenta, který má převážně ceremoniální funkci, zcela zastínily úspěchy islandského fotbalového týmu na Euru ve Francii. Island se na mistrovství Evropy ve fotbale probojoval vůbec poprvé a hned se mu podařilo postoupit ze skupiny do osmifinále.

Podle zpravodajského serveru BBC News se odhaduje, že deset procent z 330 000 obyvatel ostrova je v současné době ve Francii a většina ostatních Islanďanů šampionát napjatě sleduje.

Profesor dějepisu Jóhannesson, který tuto neděli slaví 48. narozeniny a přednáší na univerzitě v Reykjavíku, se rozhodl kandidovat teprve poté, co v dubnu Islandem otřásla aféra s takzvanými Panamskými dokumenty. Ty odkrývají praktiky převádění peněz do daňových rájů.

Do aféry bylo zapleteno několik vysokých islandských politiků. Premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson byl po mnohatisícových demonstracích nucen rezignovat na svou funkci.

Nestraník Jóhannesson je expertem na politickou historii, diplomacii a ústavu a je známý jako politický komentátor. Sám sebe označuje za obyčejného otce od rodiny, který rád čte, běhá a hraje fotbal. Přeložil také čtyři knihy od amerického autora hororových románů Stephena Kinga.

Na dotaz, co udělá jako první, pokud ve volbách zvítězí, Jóhannesson odpověděl: „Poletím v pondělí do Francie, abych viděl zápas Islandu s Anglií.“ Prezident je na Islandu volen v přímém hlasování obyvatelstva na čtyři roky. Počet mandátů je neomezený.

Dosavadní islandský prezident Ólafur Ragnar Grímsson odchází ve svých 73 letech po pěti volebních obdobích po sobě. V čele ostrova byl 20 roků. Důležitější parlamentní volby jsou na Islandu plánovány na podzim.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...