Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Na Islandu havaroval autobus s českými turisty, pět jich skončilo na JIP

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Při páteční nehodě autobusu na severu Islandu se zranilo dvanáct lidí, z toho pět skončilo na jednotce intenzivní péče s vážnými zraněními. V neděli to řekl ředitel CK Adventura Petr Novotný. V autobusu cestovalo 20 českých turistů s českým průvodcem a řidičem. Okolnosti nehody nejsou zatím známy.
  11:39aktualizováno  21:42

Podle místních médií je pět zraněných na jednotce intenzivní péče, z toho dva uvedli zdravotníci do umělého spánku.

„Mohu potvrdit, že na Islandu se v pátek v autobusu nacházelo více než dvacet českých občanů. Někteří jsou stále v péči tamních nemocnic. Na místě je naše konzulka Zuzana Otčenášková, která některé z nich už navštívila v nemocnici,“ uvedla na dotaz redakce iDNES.cz zástupkyně tiskového mluvčí MZV Mariana Wernerová.

Zranění byli převezeni do nemocnic v Reykjavíku a Akureyri. Některé přepravil vrtulník. Turisté s lehčími poraněními už byli propuštěni. „V tuto chvíli v nemocnicích zůstává pět klientů, z toho dva na jednotce intenzivní péče,“ uvedl Novotný. Na místě jsou s nimi rodinní příslušníci. Devět turistů se v neděli večer vrátilo do Prahy, letadlo s nimi přistálo v půl deváté. Novotného, který byl osobně na letišti, žádný z nich po příletu nekontaktoval.

„Pro ostatní účastníky nehody zřídil islandský Červený kříž centrum pomoci v Akureyri,“ informoval Novotný v průběhu dne. Cestovní kancelář má na Islandu své spolupracovníky, jeden její zástupce večer na Island odletěl, na místě řeší situaci kolem odletu dalších turistů do Česka asistenční agentura, dodal.

Nehoda se stala v pátek odpoledne před pátou hodinou místního času. „Část klientů byla přepravena leteckou záchrannou službou do nemocnice v Reykjavíku či Akureyri. Pro ostatní účastníky nehody zřídil islandský Červený kříž centrum pomoci v Akureyri a nyní se již přesouvají do Reykjavíku,“ sdělil ředitel cestovky Petr Novotný.

Přesné okolnosti nehody Novotný nezná. „Stalo se to na pozemní komunikaci, na rovném přehledném úseku,“ řekl. Podle islandských médií mohl kolizi způsobit rozteklý asfalt, který se rozpustil vlivem vysokých teplot. Podle islandských zpravodajských agentur je nyní součástí vyšetřování i to, zda všichni cestující měli zapnuté bezpečnostními pásy.

„Situaci ve spolupráci s islandskou policií a konzulátem České republiky operativně řeší krizový štáb CK Adventura. Jsme rovněž ve spojení s asistenční službou pojišťovny Uniqa i příbuznými klientů v ČR,“ stojí dále v oficiálním prohlášení cestovní agentury.

Vyšetřování a úklidové práce na místě nehody trvaly podle serveru akureyri až čtyř hodin do soboty odpoledne. Stále se ale pracuje na úklidu vozovky od vylité nafty a oleje. „Z autobusu, který včera sjel ze silnice v Öxnadalu, unikla nafta. Čerpání pitné vody z oblasti odběru vody ve Vögli bylo z bezpečnostních důvodů zastaveno,“ uvádí dále server.

Tatrabusy na Islandu

Některá islandská média upozorňovala již dříve na necitlivé chování cestovních agentur k tamní přírodě. „Česká cestovní kancelář Adventura nabízí zájezdy na Island osobními kamiony tatrabus. Propagační video, které natočila, ale ukazuje, že zákony a předpisy platné v této zemi u toho nedodržuje,“ napsal již dříve server Visir.

„Považuji to za bulvární podraz, oni nám z reklamních videí vystřihnuli jen to, co se jim hodilo,“ řekl tehdy na dotaz redakce iDNES.cz Novotný. Před několika lety se na Islandu právě pověstný žlutý tatrabus české cestovky srazil s džípem.

Ve stejném roce došlo také k nehodě tatrabusu cestovní kanceláře Adventura s 11 českými turisty. Vůz tehdy sjel do islandského jezera Blautulón a začal se potápět. Všichni cestující se z autobusu dostali a doplavali na břeh. Vůz se zavazadly skončil na dně jezera.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!