Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Island vydal první vakcinační pasy, mají usnadnit lidem cestování. Inspiruje se Evropa?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Petr LundákMAFRA

Reykjavík Island vydal první potvrzení o očkování proti covidu-19. Agentuře AFP to v úterý potvrdily místní úřady. Certifikáty mají lidem usnadnit cestování. Island podle AFP patří k prvním zemím zavádějícím tuto praxi.

Téma „vakcinačních cestovních pasů“ je předmětem debat i v Evropské unii. Island jejím členem není, je ale členem takzvaného schengenského prostoru volného pohybu. Státy EU uvažují o tom, že by před letní turistickou sezónou mohly zavést společné očkovací certifikáty, které by usnadnily cestování v rámci schengenského prostoru.

Podle portugalského předsednictví EU mezi zeměmi převládá názor, že nejprve je třeba pokročit v očkování a také zajistit, aby nebyli diskriminováni neočkovaní lidé.

Na 4800 lidí, kteří už na Islandu dostali dvě dávky vakcíny proti covidu-19, má nyní nárok na digitální certifikáty, o něž mohou žádat prostřednictvím internetové služby spuštěné minulý čtvrtek, sdělilo AFP islandské ministerstvo zdravotnictví.

„Cílem je usnadnit pohyb mezi zeměmi, aby jednotlivci mohli při hraničních kontrolách předložit osvědčení o očkování, a byli tak osvobozeni od omezujících opatření na hranicích v souladu s pravidly dané země,“ uvedlo ministerstvo.

Pro islandské držitele je užitečnost těchto osvědčení nyní jen teoretická, protože jejich platnost není mezinárodně uznávána. To se ale může změnit. Samotný Island je připraven vpouštět na své území bez kontrol držitele očkovacích pasů ze zemí EU a Evropského hospodářského prostoru.

S návrhem na zavedení očkovacích osvědčení v EU přišli tento měsíc premiéři Řecka či Portugalska, jejichž země stejně jako další jihoevropské státy mají z turistického ruchu výraznou část rozpočtových příjmů. Lidé, kteří se budou moci prokázat očkováním proti covidu-19, mají mít podle jejich představ otevřenou cestu do všech unijních zemí a neměli by být nuceni k testům či karanténám.

Němci mají covidu po krk. O Velikonocích létají k moři a obcházejí nařízení

Deštivé počasí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to až strašidelné. Velký pátek je jeden z největších křesťanských svátků, který v Bavorsku prostě nemůžete jen tak...

Kellnerovi vadilo sekání trávy ze sousedních zahrad, vzpomíná architekt Pleskot

Deštivé počasí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezi klienty Josefa Pleskota, jednoho z našich nejuznávanějších architektů, patřil i Petr Kellner. Pleskot pro něho...

Cíle Sparty? V první řadě úspěch v Evropě. Nejlepší sponzor je UEFA, říká Vrba

Deštivé počasí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdyby si psal bodový plán, u první položky si může udělat fajfku. Odškrtnout, že start se povedl. Ale když Pavel Vrba...