23. srpna 2014 20:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Islandská sopka se probouzí. Varování je na nejvyšším stupni

Islandská vlajka vlaje nad Myji Dalur, obydlenou oblastí nejblíže položenou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Islandská vlajka vlaje nad Myji Dalur, obydlenou oblastí nejblíže položenou... | foto: Reuters

REYKJAVÍK Island zvýšil varování před erupcí sopky Bárdarbunga na červený, tedy nejvyšší stupeň. Upozorňuje tak letecké společnosti, že lze případně očekávat silné znečištění ovzduší sopečným popelem. Seizmologové v okolí sopky ležící na východě ostrova zaznamenali za poslední týden již tisíce drobných otřesů. Podle sobotního sdělení meteorologů v sopce nyní probíhá malá podledovcová erupce.

Bárdarbunga tvoří největší vulkanický systém na Islandu a s nadmořskou výškou 2009 metrů je druhým nejvyšším vrcholem této ostrovní země. Sopku pokrývá ledovec Vatnajökull.

Přibližná poloha probouzející se sopky Bárdarbunga na Islandu.

Přibližná poloha probouzející se sopky Bárdarbunga na Islandu.

Islanďané stále létají

Seizmické údaje podle vulkanoložky Melissy Pfefferové naznačují, že magma rozpouští led pod ledovým příkrovem tohoto ledovce. Není prý ale jasné, zda nebo kdy kvůli této erupci roztaje vrstva ledu, která je 100 až 400 metrů silná, a sopka do atmosféry vychrlí páru a popel. Rozpuštění ledové vrstvy by prý mohlo trvat i celý den. Jeden z největších evropských ledovců by ale také erupci mohl zadržet.

Ostrovní úřady vyhlásily bezletovou zónu kolem místa případné erupce. Islandský vzdušný prostor ale neuzavřely a podle agentury AP teď zůstávají všechna islandská letiště v provozu.

Turisté musejí pryč

"U vulkánu nastala intenzivní seizmická činnost. Nemůžeme vyloučit, že by to mohla být velká erupce," uvedla podle agentury Reuters Kristín Jónsdóttirová z islandského meteorologického ústavu.

Islandské úřady tento týden kvůli možné erupci nařídily evakuaci turistů z okolí sopky. Oblast ležící více než 200 kilometrů východně od hlavního města Reykjavíku není obydlená, je však oblíbená mezi turisty.

Bárdarbunga je součástí jiného systému než nechvalně známý menší vulkán Eyjafjallajökull. Jeho erupce v roce 2010 kvůli popílkovému mraku ochromila valnou část letecké dopravy nad Evropou.

Lidovky.cz, ČTK