Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 8 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Islandem otřásla vražda. Země s nízkou kriminalitou drží smutek za 20letou dívku

Island řeší vraždu Birny Brjánsdóttir. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Island řeší vraždu Birny Brjánsdóttir. | foto: www.vg.no

REYKJAVÍK Násilné činy jsou na Islandu velmi vzácné. Místní policie řeší průměrně jednu až dvě vraždy ročně, i ostatní druhy kriminality nejsou příliš rozšířené, což je nepochybně jedním z faktorů, proč se Island umisťuje v čele žebříčků států s nejšťastnějšími obyvateli. Nyní ale všemi otřásla vražda dvacetileté Birny Brjánsdóttir.

Birna byla pohřešovaná od soboty 14. ledna, kdy byla naposledy viděna kolem páté hodiny ranní v centru Reykjavíku. Její pohyb zachytily naposledy kamery na hlavní ulici Laugavegur. Stejnou oblastí ve stejný čas projíždělo červené vozidlo Kia Rio, pronajaté dvěma grónskými námořníky.

Hledaná Kia Rio

Policie původně po vozidle a jeho řidiči pátrala za účelem získání svědectví o dalším pohybu mladé Islanďanky. Později však tentýž vůz byl spatřen v nedalekém přístavním městečku Hafnafjordur, kde byly nalezeny boty, které na sobě Birna měla mít v den zmizení. Uvnitř vozu se pak podle policistů našly také stopy krve.

Kriminalita na Islandu

Island se dlouhodobě drží na vrchních pozicích žebříčku států s nejnižší kriminalitou. V období mezi lety 2000 a 2013 byl podle brazilského think tanku Igarapé třetí nejbezpečnější zemí světa. K nejvyššímu počtu vražd, a to k pěti, došlo v roce 2000. V letech 2003, 2006 a 2008 dokonce k žádné.

Nízký počet úmyslně páchaného násilí však není jen o nízkém počtu obyvatel, studie uvádí i počet vražd na 100 000 obyvatel v dané zemi. Zatímco rating Islandu je 0,3, celosvětový je 6,2.

Island předběhlo jen Lichtenštejnsko (0,0) a Singapur (0,2). Na opačném konci žebříčku jsou pak například státy jako Honduras (90,4), Venezuela (53,7) a Belize (44,7)

Příslušníci Viking squad, nepočetné skupiny ozbrojených islandských policistů, odletěla helikoptérou za rybářskou lodí Polar Nanoq, která už měla namířeno zpět ke grónskému pobřeží. Z lodi byli zpět na Island převezeni a zadrženi dva muži ve věku 25 a necelých 30 let. Třetí zadržený byl po výslechu propuštěn, čtvrtý muž z posádky je ve vazbě kvůli velkému množství drog, které u něj byly na lodi nalezeny (web Vísir.is uvádí, že šlo o množství drog v hodnotě jednoho milionu amerických dolarů, jiné zdroje uvádějí až dvojnásobnou částku).

Tělo vyplavilo moře

Tělo Birny Brjánsdóttir bylo nalezeno po osmi dnech od do chvíle, kdy po ní bylo vyhlášeno pátrání, a to na pláži u majáku Selvogsviti na jižním pobřeží poloostrova Reykjanes.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Do pátrání byly zapojeny stovky dobrovolníků, příslušníci záchranného sboru ICE-SAR a policie. Fotografie dívky zahltily sociální sítě a za okny reykjavických domů hoří svíčky zapálené za Birnu. Malý národ není na podobné případy zvyklý, ulice Reykjavíku byly vždy považovány za bezpečné v jakoukoliv denní či noční hodinu.

Birna na záběrech kamer z centra Reykjvíku.

Birna na záběrech kamer z centra Reykjavíku.

Pátrání po Birně

14. ledna

  • 5:00 – Birna odchází z baru Húrra v centru Reykjavíku
  • 5:25 – bezpečnostní kamery zaznamenávají, jak prochází ulicí Laugavegur
  • jen o několik vteřin pozdějí projíždí kolem kamery i červený vůz Kia Rio
  • 5:50 – mobilní telefon Birny byl naposledy lokalizován v Hafnafjorduru, poté byl manuálně vypnut
  • 6:00 – vůz Kia Ria zaznamenaly kamery v Hafnafjorduru

17. ledna

  • Policie našla vůz Kia Rio, následně vydala zprávu, že v něm byly nalezeny stopy krve.

18. ledna

  • Dva grónští námořníci byli zadrženi kvůli podezření z vraždy, třetí byl po výslechu propuštěn, čtvrtý je zadržen kvůli přechovávání velkého množství drog (podle informací islandských médií v ceně mezi jedním a dvěma miliony amerických dolarů).

22. ledna

  • 13:00 – Birnino tělo bylo nalezeno u majáku Selvogsviti na jižním pobřeží poloostrova Reykjanes.

24. ledna

  • policie zveřejňuje identitu zadržených, jsou jimi dva muži z Grónska - Thomas Moller Olsen (25) a o něco starší Nikolaj Olsen. První z mužů má záznam v trestním rejstříku za obchod s drogami, druhý je bez záznamu, ale v noci na 14. ledna byl podle svědků silně intoxikován.

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...