3. května 2010 23:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Islandská sopka opět zahrozila, Irsko ruší domácí lety

Islandská sopka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Islandská sopka | foto: Reuters

DUBLIN Irsko v pondělí oznámilo, že v úterý dopoledne ruší domácí letový provoz a starty z irských letišť. Podle Irského leteckého úřadu (IAA) platí zákaz pro lety od 8:00 do 14:00 SELČ. Příčinou je blížící se oblak popela z islandské sopky. Na provoz v tranzitních letových koridorech z Británie a kontinentální Evropy se zákaz nevztahuje.

Bezprostředním důvodem zákazu je severovýchodní vítr, který žene sopečný popel k irskému pobřeží. Sopka totiž o víkendu začala vypouštět zřetelně tmavší dým, což naznačuje novou erupci a zesílení činnosti. "Irsko se dostalo do oblasti zvýšené koncentrace popela, která přesahuje hodnoty přípustné pro letecké motory," uvedla IAA v prohlášení. Letový provoz nad zbytkem Evropy bude podle irského úřadu v úterý normální.

O ztmavnutí dýmu vypouštěného sopkou informovala v neděli a dnes islandská média a internetové blogy. Podle deníku Morgunbladid by mohlo jít částečně o popel z nové erupce vulkánu. Kouř stoupá zatím jen do relativně nízkých výšek, což znamená, že by neměl být roznášen příliš daleko.

Také podle islandského rozhlasu RUV činnost sopky od víkendu opět zesílila.

Zpod ledovce Gigju vytéká od neděle větší množství vody, naznačující tání ledovcových vrstev v oblasti vulkánu. Tání by svědčilo o tom, že ze sopky Eyjafjallajökull opět vyvěrá více lávy.

Popel ze sopky pod ledovcem Eyjafjallajökull způsobil v polovině dubna téměř týdenní kolaps evropské letecké dopravy, když si vyžádal odvolání více než 100.000 letů. To postihlo i Česko, kde byly zrušeny stovky letů.

Nehledě na projevy zvýšené aktivity sopky zůstal po celý dnešek provoz na islandských letištích normální. Irský letecký prostor je ohrožen novým oblakem sopečného popela, který se k němu blíží. IAA proto vyhlásil varování, konkrétní opatření ale budou záviset na vývoji počasí, směru postupu a hustotě mraku.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Plán prostoru, kde by mohlo vzniknout nové sídliště. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Plán prostoru, kde by mohlo vzniknout nové sídliště. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

Plán prostoru, kde by mohlo vzniknout nové sídliště. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!