Pondělí 16. prosince 2019svátek má Albína 9 °C oblačno Předplatné LN
14. května 2010 19:04, aktualizováno 16. 5 19:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Islandská sopka znovu chrlí. Letecký prostor nad severní Anglií uzavřen

Islandská sopka znovu chrlí popel. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Islandská sopka znovu chrlí popel. | foto: ČTK

LONDÝN Islandská sopka Eyjafjallajökull i čtyři týdny od začátku erupce chrlí do ovzduší popel a představuje tak znovu potenciální hrozbu pro leteckou dopravu v Evropě. Odpoledne byl uzavřen letecký prostor nad severní Anglií. Popel by mohl v nejbližších dnech nanovo přerušit leteckou dopravu také nad Německem.

Letecký prostor nad severní Anglií úřady uzavřely na dobu od dvou hodin odpoledne do 00:20. Londýnský úřad NATS oznámil, že provoz bude dnes přerušen na letištích ve městech Manchester, Birmigham, Norwich, Liverpool, Doncaster, Carlisle, Humberside, East Midlands, Teeside, Leeds-Bradford, Blackpool, Sheffield, Doncaster a dále na všech letištích v Severním Irsku. Omezení se dotkly i některých dalších letišť ve Skotsku a na ostrově Man.

Letecký provoz na severoirském letišti v Belfastu a několika menších letištích je přerušen již od osmi hodin ráno. Londýnské letiště zůstává v provozu. Letiště v Dublinu bude uzavřeno od nedělních osmi hodin večer nejméně do deseti hodin dopoledne v pondělí. Uzavřena budou nejméně do první hodiny odpoledne v pondělí i irská letiště Donegal, Sligo a letiště Knock kousek od Charlestownu. Transatlantické lety přes irský vzdušný prostor zůstanou nedotčeny.

Ruzyně zrušila tři lety
Pražské ruzyňské letiště má podle mluvčí Michaely Lagronové nahlášeny zatím tři zrušené lety. V 17:50 nepoletí linka do Leedsu společnosti Channel Express, byla zrušena večerní linka ČSA do Manchesteru s pravidelným odletem ve 20:10 a do stejné destinace neodletí ve 23:30 ani stroj společnosti BMI Baby. Z Manchesteru zároveň večer nepřiletí dva stroje Channel Expressu a BMI Baby.

K přesunu mračna vulkanického popílku v ovzduší přispívají i nynější povětrnostní podmínky. Podle meteorologického institutu v Reykjavíku se sopečný mrak nyní pohybuje ve výšce šest až devět kilometrů, vítr se dnes v dané oblasti stočil ze západu a jihozápadu na jih. Uzavření leteckého prostoru tak hrozí zejména jihovýchodní části Británie a části Irska.

"V současné době nic nenasvědčuje tomu, že by měly erupce ustat," sdělil meteorologický institut v Reykjavíku. Britský meteorologický úřad oznámil, že směr větru by se měl změnit právě v úterý, což by mohlo snížit hrozbu přerušení dopravy. Uzavření leteckého prostoru hrozí zejména jihovýchodní části země.

Mračno popela, které z Islandu směřuje k jihu, by mohlo k uzavření části leteckého prostoru přinutit také Irsko. Uzavřena by byla letiště hlavně v západní části země už od nedělního rána, sdělil irský letecký úřad (IAA).

Německo změří koncentraci popela v neděli
Mluvčí německé letecké kontroly Axel Raab uvedl, že na podobné potíže se musí německý vzdušný prostor připravit od pondělí.

Německá společnost Lufthansa na neděli ohlásila několikahodinový testovací let, který bude zjišťovat koncentraci vulkanického prachu nad Evropou. Po vyhodnocení dat i podle meteorologické situace se rozhodne o případném uzavření evropského letového prostoru.

Podle mluvčí společnosti Lufthansa nicméně situace nepůsobí dramaticky.

Letecká doprava nad Evropou byla paralyzována kvůli erupci Eyjafjallajökull od 15. dubna do 21. dubna, omezení se výrazně dotkla i transatlantických letů. Zrušeno bylo na 100.000 letů, výluka zasáhla 29 procent celosvětové letecké dopravy. Opatření se týkala více než 300 letišť a postiženo bylo deset milionů cestujících fakticky ve všech částech světa. Od té doby jsou pravidelně kvůli popelu krátkodobě uzavírány vzdušné prostory v zemích po celé Evropě.

ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...