Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruští filmaři se vrátili z natáčení ve vesmíru. Na Zemi bezpečně dosedli v Kazachstánu

Svět

  15:33aktualizováno  17:34
V Kazachstánu v neděli bezpečně přistála loď Sojuz MS-18 s ruským filmařským týmem, který ve vesmíru natáčel záběry pro nový film s pracovním názvem Výzva. Herečce Juliji Peresildové a režisérovi Klimovi Šipenkovi pomohl záchranný tým vystoupit z lodi. Oba na oběžné dráze strávili 12 dní.

Julija Peresildová a Klim Šipenko po návratu na Zemi zamířili do sídla ruského vesmírného programu na předměstí Moskvy, kde se budou po misi asi týden zotavovat.

Oba filmaři dorazili na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) s kosmonautem Antonem Škaplerovem 5. října s odhodláním natáčet poprvé filmové scény ve skutečném vesmíru. 

Vzniká díky tomu snímek, v němž je lékařka, která nemá s kosmonautikou nic společného, nucena letět do vesmíru, aby zachránila nemocného kosmonauta. 

Ve filmu se objeví i skuteční ruští kosmonauté Škaplerov, Oleg Novickij a Pjotr Dubrov. Před odletem se předpokládalo, že na oběžné dráze vznikne zhruba 35 minut snímku.

Kapsle s filmaři se nad kazašskou stepí objevila původně jako malá tečka v mracích, poslední kilometry se k Zemi snášela na padáku. „Vítejte doma,“ napsala na twitteru ruská vesmírná agentura společnost Roskosmos.

Ruští filmaři odletěli do vesmíru, na ISS budou točit snímek o hrdinné lékařce

Posádce se podle ní po několikahodinovém letu vede dobře. Kapsle přistála 148 kilometrů jihovýchodně od města Žezkazgan a kromě filmařů v ní byl i kosmonaut Oleg Novickij, který pracoval na ISS od dubna. K místu přistání se vydal i šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin. 

Sedmatřicetiletá Peresildová, která je známá hlavně pro svou roli v šest let starém snímku Bitva o Sevastopol, po návratu řekla, že je z ukončení výpravy na ISS smutná. 

„Mám dnes trochu smutnou náladu. Protože to nejdřív vypadalo, že 12 dní je dlouho, ale když vše skončilo, nechtělo se mi loučit,“ řekla herečka po přistání. „Je jasné, že to bylo jen jednou,“ dodala. Během letu z Kazachstánu do Ruska dodala, že se cítí dobře. „Necítím nevolnost, nebolí mě hlava, jen ještě nemůžu pořádně chodit,“ řekla.

Zároveň nastínila první detaily z pobytu na ISS, kde toho podle jejích slov filmařský štáb moc nenaspal, zejména v prvních dnech. „Faktem je, že jsme měli velmi velký plán, který jsme museli splnit. Zvláště na začátku jsme se nezastavili,“ popsala Peresildová a dodala, že s kolegou natočili záběry, ale je podle ní složité přenést atmosféru. „Snad se nám to v našem filmu podaří,“ dodala.

Výprava se neobešla bez menších nesnází. Při připojování k ISS musel Škaplerov přepnout na manuální řízení. Další obtíže musela posádka řešit v pátek při testování lodi Sojuz MS-18, kdy problém s motorem podle americké NASA na půl hodiny destabilizoval vesmírnou stanici.

Filmařská vesmírná cesta může posloužit i jako reklama, která by mohla přilákat mladé lidi k práci ve vesmíru. Má však své kritiky, jimž se nelíbí, že bylo tolik peněz vloženo do filmového projektu místo do výzkumu. Cenu akce Roskosmos nezveřejnil, Rogozin pouze řekl, že doufá, že příjmy z příštích letů vesmírných turistů pomohou náklady uhradit.

Rusové tímto projektem prvního „živého“ natáčení v kosmu předčili USA, je totiž známo, že i Tom Cruise chce letět natáčet do kosmu a odletět by měl raketou společnosti SpaceX. Roskosmos vyslal filmaře na ISS v době, kdy roste nevědecký zájem o vesmír a v posledních měsících přibývá turistických letů do kosmu.

Poslední výprava se zařadí na seznam prvenství, kterých Rusko, respektive Sovětský svaz, ve vesmíru dosáhlo. Sověti vyslali do kosmu jako první umělou družici Sputnik, první zvíře (psa Lajku, která při cestě uhynula), prvního člověka - Jurije Gagarina a první ženu - Valentinu Těreškovovou.

Ve srovnání se sovětskou érou se však současné Rusko potýká s problémy v oblasti inovací a jeho vesmírný program bojuje o státní finance, jelikož Kreml dává přednost vojenským výdajům, podotkla agentura, podle níž Roskosmos spoléhá na technologii vyvinutou v době SSSR a čelí řadě obtíží včetně korupčních skandálů.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat