Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Itálie chce uzákonit ‚menstruační‘ volno. Ženy budou doma tři dny v měsíci

Svět

  16:00
ŘÍM - Itálie se možná stane vůbec první západní zemí, která nabídne volno v práci menstruujícím ženám. Dolní komora italského parlamentu totiž podle deníku The Independent začala projednávat návrh zákona, jenž by firmám nařídil dát každý měsíc tři dny placeného volna zaměstnankyním, jež trpí bolestivými periodami.

Pracující ženy (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Návrh zákona přivítala část italských médií jako pozitivní krok, který pomůže pracujícím ženám s bolestmi. Magazín Marie Claire ho dokonce popsal jako „nositele pokroku a trvalé udržitelnosti ve společnosti“. Zákon má ale i mnohé kritiky, dokonce i mezi pracujícími ženami, jež má chránit.

Italové zmařili plán na sebevražedný útok v Benátkách. Cílem byl most Rialto

Kritici se obávají, že by jeho přijetí pracující ženy ve výsledku mohlo poškodit – i tak už se v zemi potýkají s problémy ohledně uplatnění na pracovním trhu. „Pokud by ženy měly zajištěné placené dny pracovního volna navíc, zaměstnavatelé by se mohli více orientovat na nabírání mužů než žen,“ napsala Lorenza Pleuteriová v Donna Moderna, dalším ženském magazínu.

Italské pracovní právo je přitom k ženám teoreticky vstřícné. Povinnou pětiměsíční mateřskou dovolenou mají zaměstnanci i zaměstnavatelé, což znamená, že firmy musejí matkám nabídnout volno a ony ho až na výjimky přijímají. Během tohoto období pak pobírají 80 procent platu, jež jim vyplácí Národní institut sociálního zabezpečení. Po uplynutí pěti měsíců mají rodiče obou pohlaví právo si vzít dalších šest měsíců volno a dostávat 30 procent platu.

Jen 61 procent Italek pracuje

V praxi je ale uplatnění italských žen na pracovním trhu o dost složitější než v jiných zemích: Itálie je jedním z těch států, kde v Evropě pracují ženy vůbec nejméně. Zatímco na Apeninském poloostrově má práci pouze 61 procent žen, evropský průměr činí 72 procent. Částečně je to způsobeno nechutí zaměstnavatelů najímat ženy a zachovávat jejich místa i po porodu. O práci tak přijde během těhotenství nebo krátce po porodu protiprávně čtvrtina žen.

Ekonomka Daniela Piazzalungová argumentuje tím, že volno kvůli menstruaci si berou ženy už dnes. Pokud je k tomu prý ale donutí zákon, může to mít negativní dopady a poptávka zaměstnavatelů se může snížit. Feministka Miriam Goiová zase upozorňuje na nebezpečí, že by debata o menstruačním volnu mohla posílit stereotypy o tom, že ženy jsou během menstruace citlivější.

Návrh zákona představily 13. března čtyři poslankyně vládní Demokratické strany. Podle římského listu Il Messaggero by mohl být schválen během několika měsíců. Menstruační volno je uzákoněno i v částech Číny, v Japonsku a Jižní Koreji.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!