Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Itálie hlásí nejvyšší denní nárůst mrtvých s koronavirem od dubna, Británie zase od května

Zdravotníci v Itálii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdravotníci v Itálii. | foto: ČTK

Řím/Londýn V Itálii za poslední den zemřelo dalších 580 lidí s koronavirem, což je podle agentury Reuters nejvíce od 14. dubna, kdy se bilance zvýšila o 602 mrtvých. Nejvyšší denní bilanci úmrtí od května v úterý zaznamenala Británie, kde s covidem-19 zemřelo dalších 532 pacientů. Počet nakažených za posledních 24 hodin v Itálii vzrostl o 35 098, což oproti 25 271 případům ohlášeným v pondělí znamená strmý nárůst.

Za poslední den ale zdravotníci oproti předchozím dvěma dnům provedli výrazně více testů. V Itálii, kde se první případ nákazy objevil v únoru, se doposud koronavirem nakazilo 995 463 lidí. Celkem 42 330 pacientů s covidem-19 zemřelo.

Letos na jaře tato země patřila mezi ty nejvíce zasažené na světě, tamní úřady proto na mnoho týdnů vyhlásily přísná restriktivní opatření, včetně zákazu vycházení. Při současné druhé vlně pandemie si Itálie zprvu vedla dobře, nyní se tam ale pandemická situace znovu zhoršuje. Nejvíce nových případů má za poslední den Lombardie, přibylo jich tam 10 955.

Obrazy rakví v Itálii vytvořily stav věcí umožňující za souhlasu obyvatelstva...
Protestující proti novým opatřením pro šíření koronaviru v Římě v neděli 25....

Šéf italského zdravotnického ústavu (ISS) Silvio Brusaferro v úterý řekl, že počet nemocných s koronavirem, kteří potřebují nemocniční ošetření, strmě roste, rychle se plní jednotky intenzivní péče. „Pokud se nebudeme chovat rozumně, zdravotnictví se zhroutí,“ varoval.

V této situaci zejména od lékařských organizací zaznívají výzvy, aby v celé zemi byl znovu vyhlášen lockdown, tedy přísná uzávěra. Agentura APA připomíná, že premiér Giuseppe Conte doposud celostátní karanténu, jaká v zemi platila na jaře, odmítal.

Britská vláda dnes oznámila 532 úmrtí lidí, kteří měli v předchozích 28 dnech pozitivní test na koronavirus. Jde o nejvyšší denní přírůstek od 12. května, kdy úřady ohlásily 614 mrtvých. Dnešní bilance oproti včerejšímu dni, kdy bylo oznámeno 194 zemřelých, prudce vzrostla. Podle agentury Reuters však může nárůst souviset s opožděnými registracemi oznámených úmrtí z víkendu.

Pozitivní test na koronavirus mělo za uplynulý den dalších 20 412 lidí, tedy zhruba o tisícovku méně, než v pondělí. Celkem se virem SARS-CoV-2 v této západoevropské zemi s 66 miliony obyvatel od počátku epidemie infikovalo přes 1,2 milionu osob, z toho téměř 160 000 za posledních sedm dní. Statistiky britské vlády uvádějí, že s covidem-19 zemřelo bezmála 50 000 lidí.

Ráj introvertů. V době covidové netrpí, naopak mají život krásnější

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ukázalo se, kdo je kdo. Škatulky z psychologických příruček dostaly konkrétní podobu. Covidový rok odhalil, kdo je...

Prý jsem Mengele, ale já jen chci chránit rizikové, říká epidemiolog Beran

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ředitel Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové Jiří Beran dlouhodobě upozorňuje, že opatření proti šíření...

Prostituce zažívá krizi. Ženy musí spoléhat jen na sebe, klienty straší PES

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Epidemie koronaviru se citelně dotýká i nejstaršího řemesla. Podle Spolku pro ochranu žen, který se zabývá pomocí...