Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Itálie hlásí nejvíce nakažených za den od května, vysoké přírůstky mají Brazílie i Argentina

Svět

  16:41aktualizováno  18:56
Brasília/Buenos Aires - Ve Španělsku se za posledních 24 hodin potvrdilo 3594 nakažených koronavirem, je to druhý nejvyšší počet za den v zemi od konce dubna. Nejvyšší denní nárůst od počátku května hlásí za poslední den Itálie, kde přibylo 1367 nakažených, o den dříve to bylo 878 případů. Agentura ANSA také uvedla, že za poslední den bylo v Itálii provedeno 93 529 testů, což je o téměř 20 000 více než za předchozí den.
Koronavirus v Itálii (ilustrační foto).

Koronavirus v Itálii (ilustrační foto). foto: Katarína Antenozio

Také Španělsko v posledních týdnech masově testuje. Nejvyšší denní přírůstek od počátku pandemie (293) oznámilo ve středu Řecko.

Španělské ministerstvo zdravotnictví, které údaje pravidelně reviduje, ve středu oznámilo 7296 nových případů, z toho 3594 za posledních 24 hodin, což je druhý nejvyšší počet za den od konce dubna - více oznámilo ministerstvo za pátek (3650). Celkem se už v této zemi, která má 47 milionů obyvatel, potvrdilo 419 849 nakažených koronavirem SARS-CoV-2, z toho 28 971 pacientů v souvislosti s nákazou zemřelo.

Nejvíce případů nákazy za poslední den připadá podle španělského ministerstva zdravotnictví na madridský region (1513), následují ho Andalusie (370) a Kanárské ostrovy (290).

V Itálii, která má asi 60 milionů obyvatel, se podle posledních údajů od počátku pandemie potvrdilo 262.540 nakažených koronavirem. V souvislosti s nákazou tam už zemřelo 35.471 lidí, z toho 13 za posledních 24 hodin. O den dříve byla úmrtí spojená s covidem-19 čtyři.

Nejvíce nakažených přibylo za poslední den v severoitalské Lombardii (269), druhý nejvyšší počet (162) zaznamenali v regionu Lazio, v němž leží i metropole Řím, třetí nejvyšší počet nákaz za den v rámci Itálie hlásí Toskánsko (161) a čtvrtý Benátsko (147).

Nejvíce případů nákazy za den od počátku pandemie ve středu oznámilo Řecko, kde se za posledních 24 hodin potvrdilo 293 nakažených, z toho 20 při vstupních testech na hranicích. Dosud byl nejvyšší počet za den v Řecku 284 případů oznámený v neděli. V Řecku, které má téměř 11 milionů obyvatel, se dosud potvrdilo 8987 nakažených a 248 pacientů tam v souvislosti s nákazou zemřelo, z toho pět za poslední den.

Také Portugalsko ve středu oznámilo vyšší počet nově potvrzených případů (362), což je nejvíce od poloviny července. Celkem se v desetimilionovém Portugalsku potvrdilo 56 274 nakažených koronavirem SARS-CoV-2, z toho 1807 lidí v souvislosti s nákazou zemřelo, včetně dvou za poslední den.

Brazílie hlásí skokový nárůst

V Brazílii se za poslední den potvrdilo 47 134 nakažených koronavirem. Jde o výrazný nárůst po dvou dnech, kdy byly denní údaje zhruba poloviční. Nově se nákaza koronavirem potvrdila i u dalšího syna brazilského prezidenta, informovala agentura EFE. Nový rekord v počtu potvrzených případů nákazy za den oznámila znovu Argentina, kde přibylo za posledních 24 hodin 8771 infikovaných.

Brazílie je po USA druhou nejhůře postiženou zemí v nynější pandemii, potvrdilo se tam už téměř 3,7 milionu nakažených koronavirem, což je více než polovina ze všech evidovaných případů v Latinské Americe (na 6,8 milionu). Úmrtí spojovaných s nemocí covid-19 eviduje Brazílie 116.580; v celé Latinské Americe zaznamenali na 263 800 takových úmrtí.

Denní nárůsty počtu nakažených v Brazílii, která je s 210 miliony obyvatel největší latinskoamerickou zemí, už dva měsíce většinou přesahují 40 000, nižší počty jsou hlášeny obvykle za víkend. Zatím nejvíce případů nákazy za den oznámilo tamní ministerstvo zdravotnictví koncem července, kdy za jeden den přibylo na 70 000 nakažených. Také úmrtí spojovaných s covidem-19 hlásí Brazílie už od května často kolem tisíce za den.

Pohřeb jedné z obětí koronaviru v Brazílii.

Pohřeb jedné z obětí koronaviru v Brazílii.

Koronavirem SARS-CoV-2 se v Brazílii nově nakazil i senátor Flavio Bolsonaro, syn prezidenta Jaira Bolsonara. Nemá žádné příznaky, ale bude mu podáván hydroxychlorochin, uvedlo vedení jeho senátorské kanceláře. Tento lék se používá proti malárii a jeho účinek při léčbě covidu-19 není vědecky prokázán, navíc může mít i vedlejší účinky. Přesto ho pro léčbu propaguje i prezident Bolsonaro, který se koronavirem také nakazil, stejně jako jeho manželka Michelle a jeho další syn Renán.

Brazilská média také v úterý informovala, že v metropoli bylo zatčeno několik úředníků, včetně šéfa rezortu zdravotnictví regionální vlády federálního distriktu Brasília Franciska Araúja. Důvodem je podezření z podvodů a korupce při nákupu testů na covid-19 za celkem asi 12 milionů dolarů (asi 264 milionů Kč). Podle prokuratury skupina nakupovala testy za přemrštěné ceny od soukromých firem, od nichž za to úředníci dostávali úplatky. Tyto firmy operují i v jiných státech brazilské federace, kde se proto vyšetřují podobné praktiky, uvedla agentura EFE. Testy byly navíc „pochybné kvality“ a mohly tak ukázat nesprávné výsledky.

Druhou nejhůře postiženou zemí v Latinské Americe je Peru, které je podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) šesté na světě v počtu nakažených. Dosud se v této zemi se 33 miliony obyvatel potvrdilo 607.328 nakažených, z toho na 28.000 lidí v souvislosti s covidem-19 zemřelo. Za poslední den tam přibylo 6742 potvrzených nakažených a 188 úmrtí. Peru dělá po Chile nejvíce testů v přepočtu na obyvatele v Latinské Americe.

Výrazně vysoké denní počty nakažených eviduje v posledních týdnech Argentina, kde za poslední den přibylo 8771 potvrzených případů, což je v této zemi nejvíce od počátku pandemie; o den dříve to bylo 8713 případů. Z nově nakažených 80 procent připadá na metropolitní oblast Buenos Aires. Argentina, která má téměř 45 milionů obyvatel, celkem zaznamenala už 359 638 nakažených, z toho 7563 lidí v souvislosti s covidem-19 zemřelo.

Druhá největší latinskoamerická země Mexiko, eviduje v posledním týdnu mírné zlepšení. Za poslední den tam mají 4916 případů nákazy, čímž celkový počet potvrzených nakažených vzrostl na 568 621. Tato země se 128 miliony obyvatel je ale třetí ve světě v počtu úmrtí spojovaných s covidem-19 (61.450), v počtu nakažených je sedmá na světě.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat