Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Začal soud kvůli zřícenému mostu v Janově, obžalováno je 59 lidí

Svět

  7:10aktualizováno  18:03
V italském Janově ve čtvrtek začal proces s 59 obžalovanými v souvislosti se zřícením části Morandiho mostu. Pád mostu si v srpnu 2018 vyžádal 43 lidských životů. Vyslechnuty budou skoro dvě stovky svědků a podle místních médií může soudní proces trvat i několik let.

Mezi obžalovanými jsou bývalí manažeři společnosti Autostrade per l´Italia (Aspi), která měla most v době jeho zřícení ve správě, a firmy Spea, která prováděla údržbu a kontrolu konstrukce, ale také bývalí úředníci ministerstva dopravy. Obžalovaní jsou mimo jiné z mnohanásobného zabití, zanedbání úředních povinností, ohrožení bezpečnosti dopravy či padělání dokumentů.

Obžalobě čelí 59 osob, vyslechnuto bude přes 170 svědků a připuštěno bylo i více než 300 civilních žalob. Celý proces se může protáhnout na několik let.

„Soud začíná, po téměř čtyřech letech máme velká očekávání. Očekáváme, že tento proces přinese spravedlnost, že objasní příčiny a odpovědnost, které vedly ke smrti našich příbuzných. Jinak by smrt našich blízkých byla zbytečná a nemohli by odpočívat v pokoji,“ uvedla v den prvního slyšení mluvčí sdružení obětí zřícení mostu Egle Possettiová.

Na dálnici v Janově v severní Itálii se zřítil most. (14. srpna 2018)

„Je to špička ledovce, protože problémy se netýkaly jen Morandiho mostu, ale veškeré infrastruktury v zemi.“ uvedla dále mluvčí Possettiová s tím, že dle jejích slov se „Z této zkoušky může zrodit jiná Itálie.“

Ve velkém stanu na dvoře janovského justičního paláce sledovalo zahájení procesu několik desítek lidí. Předsedovi senátu Paolovi Leprimu trvalo hodinu, než přečetl jména všech účastníků procesu a po dvou hodinách jednání odročil na 12. září. Líčení je podle harmonogramu naplánováno až do konce července příštího roku.

V září se soud bude muset vypořádat se žádostmi dalších poškozených o účast na procesu. Nyní je takových žádostí 330, ale podle médií se chce k procesu přidat ještě nejméně dalších 300 subjektů. Jedná se například o firmy, kterým se v souvislosti s pádem mostu snížil obrat. Odborníci se obávají, že tak velký počet poškozených by mohl proces výrazně zpomalit.

Podle žalobců velká část obžalovaných o zanedbané údržbě věděla a mohla předpokládat, že se most může zřítit. Firmy Aspi a Spea se dalšímu stíhání vyhnuly dohodou v mimosoudním vyrovnání, podle které zaplatí 30 milionů eur (zhruba 750 milionů korun).

Most v Janově, postavený v 60. letech minulého století a pojmenovaný po svém autorovi Riccardu Morandim, stál na frekventované dálniční trase a spojoval italské vnitrozemí s italskou i francouzskou riviérou. Jeho část se zřítila 14. srpna 2018.

Mezi třemi desítkami aut, které spadly se zřícenou částí mostu, byl i kamion s českým řidičem, který nehodu přežil. Zbytky mostu byly posléze strženy a na jeho místě byl v srpnu 2020 otevřen nový most.

15. srpna 2018

Autoři: ,
Témata: Janov, Itálie

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...