27. června 2018 19:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Nejzazší mez.‘ Itálie je údajně připravena zablokovat závěry summitu EU o migraci

Schůzka více než poloviny členských zemí EU k migrační problematice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Schůzka více než poloviny členských zemí EU k migrační problematice | foto: ČTK

ŘÍM Itálie je připravena zablokovat závěry nadcházejícího summitu Evropské unie, pokud v nich nebude výslovně zmíněna nezbytnost sdílené odpovědnosti členských zemí za záchranu migrantů zachycených ve Středozemním moři. Informovala o tom ve středu agentura ANSA s odvoláním na nejmenované vládní zdroje.

Podle nich tato podmínka je zároveň „nejzazší mez“, za kterou není Řím ochoten v žádném případě ustoupit. Nová italská vláda tvořená populistickým Hnutím pěti hvězd a protiimigrační Ligou si stanovila zablokování přílivu migrantů z Afriky do země za jednu ze svých klíčových priorit.

Svoje přístavy začala Itálie blokovat záchranným lodím přepravujícím migranty z potápějících se člunů ještě u libyjského pobřeží. A vymohla si tím, že například loď německé nevládní organizace Lifeline se zhruba 230 migranty zakotví na Maltě, která se tomu dlouho bránila. Migranty si ale rozdělí osm zemí Evropské unie: kromě Malty a Itálie to bude také Francie, Lucembursko, Portugalsko, Irsko, Nizozemsko a Belgie.

Migrační problematika bude ve čtvrtek jedním z klíčových témat neformální večeře šéfů států a vlád zemí EU v Bruselu. Přestože jsou nyní počty migrantů mířících do Evropy především z Afriky nejnižší za řadu let, téma opět dominuje domácí politické debatě v mnoha zemích, například v Německu ohrožuje pozici kancléřky Angely Merkelové.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz