Úterý 7. dubna 2020svátek má Heřman, Hermína 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Itálie pozastaví veškerou postradatelnou výrobu. Fungovat budou jen supermarkety a lékárny

Během koronavirové epidemie na nákupu v Itálii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Během koronavirové epidemie na nákupu v Itálii. | foto: Reuters

Řím V Itálii, kde se nedaří zastavit šíření koronaviru, se musí do 3. dubna pozastavit veškerá postradatelná výroba, v chodu zůstanou jen provozy zásobující supermarkety a lékárny, fungovat budou také banky a pošta. V sobotu pozdě večer to podle agentury Reuters oznámil italský premiér Giuseppe Conte. Radikální opatření považuje vláda za nezbytné a nynější zdravotní krizi označil Conte za největší výzvu od konce druhé světové války.

„Je to nejvážnější krize v naší poválečné historii,“ řekl Conte v prohlášení, které zveřejnil na facebooku. „Bude dovolen jen chod těch produkčních aktivit, které jsou považované za nezbytné pro národní výrobu,“ uvedl.

Žena s rouškou cestuje milánským metrem. Italská vláda ještě v sobotu večer...
Gondoliéři v italských Benátkách čekají na turisty, kteří kvůli obavě z...

Conte obyvatele ujistil, že vedle zásobování supermarketů a lékáren a zachování poštovních a bankovních služeb budou zajištěny základní veřejné služby včetně dopravy.

„Přibrzdíme výrobní motor naší země, ale nezastavujeme ho,“ řekl. Podle Reuters se očekává, že vláda dnes vydá krizový dekret, aby nové opatření mohlo ihned vstoupit v platnost.

V Itálii v sobotu padl další smutný rekord, kdy za jediný den se počet mrtvých s 

nákazou koronavirem zvýšil o 793. Obětí pandemie je tak v této zemi 4825 a počet potvrzených případů nákazy nemocí COVID-19, kterou koronavir způsobuje, se za posledních 24 hodin zvýšil o více než 6000 na 53.578.

Epicentrem pandemie v Itálii je i nadále region Lombardie, kde je hlášeno více než 25.000 nakažených a 3092 mrtvých. Místní úřady se ve snaze šíření infekce zastavit nyní rozhodly zpřísnit dosavadní opatření. Podle nových pravidel, která byla oznámena v sobotu v noci, je v regionu zakázán sport a další fyzická aktivita venku, a to i individuálně. Zapovězeno je rovněž používání prodejních automatů.

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.