Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Itálie má novou vládu. Kabinet premiéra Maria Draghiho složil přísahu, v týdnu požádá o důvěru

Svět

  12:34aktualizováno  15:58
Řím - Slavnostní přísahu v sobotu do rukou prezidenta Sergia Mattarelly složil kabinet pod vedením bývalého šéfa Evropské centrální banky (ECB) Maria Draghiho. Členy vlády, která požádá příští týden obě komory parlamentu o důvěru, je 15 politiků a osm nestranických odborníků, informovala místní média.

Třiasedmdesátiletý Draghi nahradil v čele vlády právníka Giuseppa Conteho, který byl premiérem od června 2018. Nový kabinet podporuje široká koalice pravicových, středových a levicových parlamentních stran.

Na svých postech zůstává sedm ministrů bývalé Conteho vlády, mimo jiné ministr zahraničí z populistického Hnutí pěti hvězd (M5S) Luigi Di Maio či ministr zdravotnictví Roberto Speranza z levicové strany Svobodní a rovní (LeU). Ministerstvo vnitra dál povede Luciana Lamorgeseová, která není členkou žádné strany.

Nestraníci obsadili i některé další klíčové resorty: v čele ministerstva financí stanul dosavadní člen Rady guvernérů italské centrální banky Daniele Franco a resort spravedlnosti povede bývalá předsedkyně ústavního soudu Marta Cartabiaová.

O důvěru nový kabinet požádá v týdnu

Nová vláda bude podle listu La Repubblica o důvěru žádat Senát ve středu a dolní komoru parlamentu ve čtvrtek. V obou komorách by měla podle očekávání získat rozsáhlou podporu. Z větších stran kabinet nepodpoří jen krajně pravicové uskupení Bratři Itálie (FdI). Protiimigrační Ligu Mattea Salviniho se Draghimu podařilo pro podporu vlády získat. V kabinetu usednou tři její ministři.

Podle průzkumů veřejného mínění se Draghiho vláda těší velké podpoře obyvatel. Kritiku si zatím vysloužila hlavně za nízký podíl žen, které získaly ministerská křesla. Je jich osm oproti patnácti mužům.

Bývalý prezident ECB Mario Draghi byl pověřen sestavením kabinetu, když koncem ledna oznámil demisi Giuseppe Conte. Ten se k tomuto kroku rozhodl kvůli tomu, že z jeho vlády po sporech kolem plánu obnovy ekonomiky po pandemii odešla menší strana Živá Itálie (IV). Právě hospodářská obnova země zasažené koronavirem a očkování proti covidu-19 budou podle Draghiho prioritami nového kabinetu.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat