14. října 2013 12:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Itálie nechce další tragédii, začíná přísněji střežit Středomoří

Loď s imigranty. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Loď s imigranty. Ilustrační foto. | foto: ČTK

ŘÍM Italské úřady začaly v pondělí přísněji dohlížet na pohyb lodí s uprchlíky mířících z Afriky do Evropy. Chtějí tak zabránit tragédiím, jako byla ta z předminulého týdne, kdy se u ostrova Lampedusa utopilo přes 350 běženců. Italský premiér Enrico Letta už o víkendu oznámil, že počet hlídkových plavidel a letadel v oblasti jižního Středomoří se ztrojnásobí. V pondělí však u Lampedusy přistála další loď se 137 uprchlíky, a to bez předchozího zajištění pobřežní stráží.

Proud uprchlíků z Afriky ani po neštěstí z počátku října nijak nepolevuje. V pátek při havárii lodi s běženci zahynulo nejméně 36 lidí včetně 12 dětí, další dvě stovky se podařilo zachránit. Přeživší putovali do sběrných táborů na Maltě a Lampeduse.

Italské námořnictvo mělo pro hlídkování v oblasti až dosud vyčleněno tři plavidla podporovaná čtyřmi vrtulníky a dvě monitorovací lodě s technikou pro noční vidění. Kromě toho na místě operuje pobřežní hlídka a plavidla pohraniční policie. Od pondělí bude techniky i lidí nasazených na hlídkování mezi Itálií a severní Afrikou mnohem více.

Ohledně financování mise ale Řím stále nemá jasno a stejně jako Malta žádá, aby se na celé věci podstatně podílela Evropská unie. Problémy migrace do Evropy by se měly řešit na nadcházejícím summitu v Bruselu koncem října.

VÍCE ZDE:

Od počátku roku do konce září se podle údajů úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dostalo do Itálie z Afriky okolo 30.100 osob. Nejvíce z nich, přibližně po 7500, bylo z válkou sužované Sýrie a z Eritreje. Ze Somálska připlulo okolo 3000 uprchlíků.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.