Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Itálie nechce „nebezpečné Romy“

Svět

  10:54
ŘÍM/PRAHA - Kdyby měli nyní Italové rozhodnout v referendu o rozšíření Evropské unie o Rumunsko, odpovědí by s největší pravděpodobností bylo drtivé Ne. S volným pohybem občanů této nové členské země si totiž v posledních měsících většina Italů a zejména pak obyvatel hlavního města Říma spojuje brutální zločiny.

Poslední kapka. Italské politiky vyburcovala k činu násilná vražda 47leté ženy. Obviněn z ní byl Rumun Nicolae Mailat. foto: ČTK

Jen za minulé tři měsíce mají totiž podle policie Romové původem z Rumunska, kteří žijí ve značně provizorních podmínkách v osadách kolem Říma, na svědomí několik loupeží a vražd. Poslední kapkou byla smrt 47leté ženy, manželky důstojníka italského námořnictva, která byla zmlácena a znásilněna nedaleko jedné romské osady. Policie z útoku obvinila dvacetiletého Rumuna Nicolae Mailata, jenž stejně jako tisíce dalších jeho krajanů přijel do Itálie po vstupu Rumunska do EU a nyní žije v chatrči na předměstí Říma.

Ve čtvrtek žena po dvou dnech v kómatu zemřela a pod dojmem jejího tragického osudu - a také s vědomím, že za poslední tři měsíce to už byl minimálně třetí podobný případ - italská vláda bleskově schválila nový zákon. Ten úřadům umožňuje bez soudu ze země vypovídat „nebezpečné cizince“.

Podle nového italského zákona mohou být z Itálie vypovězeni ti občané EU, které bude policie považovat za „nebezpečné pro společnost“, a pokud se po vyhoštění vrátí, mohou jít až na tři roky do vězení. Podle italského ministerstva vnitra by pro vypovězení ze země mohl stačit i předchozí zápis v trestním rejstříku. Tento výklad je opět patrně inspirován poslední brutální vraždou, protože podle italského tisku Mailat uprchl z Rumunska těsně před nástupem tříletého trestu vězení za krádež.

Starosta Říma: Máme problém
Italské úřady se nijak netají tím, proti komu je nové nařízení namířeno. „Během prvních sedmi měsíců tohoto roku činí Rumuni 75 procent zatčených v souvislosti se znásilněním, krádeží či zabitím. Očividně tu máme specifický problém,“ citoval římský starosta Walter Veltroni z oficiálních statistik.

Italská vláda zdůvodnila vydání nového zákona, který už podepsal prezident a do 60 dní jej musí zpětně ratifikovat i parlament, nutností „bojovat s případy brutálního násilí a kriminality“. Premiér Romano Prodi k tomu navíc dodal, že problémy s rumunskými přistěhovalci „nemá jen Itálie“, a naznačil, že o tomto tématu chce jednat i s dalšími zeměmi. Konzultovat by mohl s kteroukoliv ze 17 zemí, jež Rada Evropy nedávno kritizovala za „nedostatečnou ochranu Romů“, kteří jsou prý často a někdy i násilím vyháněni ze svých komunit. Mezi těmito zeměmi figuruje i Česká republika.

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.