Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Itálie posílá vojsko do neapolské 'ohňové země'. Zlikvidovat ekomafii

Svět

  6:00
ŘÍM - 'Ohňová země' nebo 'Trojúhelník smrti' se přezdívá oblasti kolem Neapole. Kvůli jedovatému odpadu, který sem svezla místní ekomafie, je tu enormní výskyt rakoviny, alergií, ale i jiných nemocí. Italská vláda do oblasti posílá vojáky, aby zastavili nelegální obchod s odpady, skoncovali s lokálními gangy a pomohli znovu kultivovat půdu.

Skládka (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Do oblasti severně od Neapole bude prozatím posláno 100 vojáků. Podle italské vlády je situace neúnosná. Kromě pokračujícího ničení životního prostředí je zde i strmý nárůst vražd. Uvažuje se o nasazení až 850 vojáků, uvedl server independent.co.uk

Následky řádění ekomafie tu trpí Italové už několik desetiletí. Každý večer mezi městy Nol, Acerra a Marigliano hoří stovky malých požárů v nelegálních skládkách s odpady. Z odpadu se uvolňuje toxický kouř, ale znečišťována je také půda a podzemní voda. V oblasti se ve značně zvýšené míře vyskytuje rakovina, kterou zjistili u 40 procent žen a 47 procent mužů. Podle jiné studie je výskyt nádorů dokonce 80 procent nad průměrem.

Dehet a azbest byl navážen od konce 80. let

"Armáda zůstane tak dlouho, jak bude potřeba," řekl ministr vnitra Angelino Alfano na schůzi výboru Národní veřejné bezpečnosti a pořádku v Neapoli. V posledních několika měsících oblast rovněž zaznamenala vysoký nárůst vražd. 90 mafiánských klanů a jejich 4 000 poboček se nevzdalo boje za lukrativní byznys. Ministr odkazoval zejména na sérii brutálních vražd, k nimž došlo od začátku února.

Dehet, azbest i rozpouštědla

Nebezpečný odpad celá léta do 'Trojúhelníku smrti' navážela neapolská mafie Camorra, která na něm vydělala jmění. Dehet a azbest, ale také průmyslová lepidla a rozpouštědla, pneumatiky a ledničky jsou tady pohřbívány od konce 80. let. Firmy ze severní a střední Itálie jí podle agentury AFP raději zaplatily menší částku, aby se zbavily odpadu, než by využily seriózních firem dodržujících předpisy.

Vojáci budou mít podle ministra v 'Trojúhelníku smrti' tři hlavní úkoly: potrestat viníky, kultivovat půdu a zabránit v rekultivovaných oblastech znovuznečištění půdy. 

Člen parlamentní komise pro boj s mafií Massimiliano Manfredi se ale domnívá, že by bylo účinnější skončit se zkorumpovanými úředníky, kteří ekomafii pomáhají, než posílat vojsko. "Její skutečná síla pramení ze skutečnosti, že je vložená ve veřejné správě," řekl serveru Manfredi.

"Spíše než armádu potřebujeme silné kontroly při zadávání veřejných zakázek. Spíše než přehlídku síly potřebujeme vyčistit politiku tam, kde je kontaminovaná," uvedl Manfredi.

Autor: