Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Itálie přitvrzuje opatření, zavádí super zelený pas pro očkované. Ohrožené je lyžování na severu země

Nejprve QR kód, prosím. Kontroly probíhají v Itálii i při lyžování. foto: Reuters

Už nikoli jednotný covidový certifikát, ale hned dvě jeho varianty. Italská vláda se rozhodla zavést tzv. super zelený pas, na který budou mít nárok pouze lidé naočkovaní proti covidu, případně jedinci, kteří tuto nemoc v posledním půlroce prodělali. Jen tato skupina populace bude moci nadále využívat „privilegií“, jako je vstup do vnitřních prostor restaurací, do divadel či muzeí.
  5:00

Základní varianta zeleného pasu zůstane i nadále lidem disponujícím negativním testem na koronavirus. Tento certifikát však bude platný pouze pro využití veřejné dopravy a v zaměstnání.

K podstatné změně dochází u hromadných dopravních prostředků. Zatímco dosud byl tzv. zelený pas vyžadován pouze na dálkových spojích, nově bude základní varianta covidpasu potřebná i pro cestování městskou dopravou a lokálními spoji. 

Itálie spěje k totalitě, tvrdí učenci. Práce jen s covid pasem podle nich rozděluje společnost

Zůstává samozřejmě otázkou, jak se zejména ve městech toto nařízení bude vynucovat, teoreticky by však neočkovaní občané, kteří nemají ani negativní test, vůbec nemohli jezdit veřejnou dopravou. Nařízení vejde v platnost 6. prosince, platit má zatím do 15. ledna

Itálie, kde již teď platí jedny z nejtvrdších opatření, se tak rozhodla dále přitvrdit zejména proti neočkovaným lidem. Těch je v populaci asi jedna čtvrtina. „Kdo se nebude chtít nechat naočkovat, bude moci jen chodit do práce a domů, aby neohrozil další lidi,“ nebral si servítky ministr veřejné správy Renato Brunetta.

Některé oblasti zčervenaly

Od pondělí vstupují na mapě Itálie do hry nové barvy, konkrétně žlutá a červená. Ty na třístupňové koronavirové škále značí střední (žlutá), respektive vysoký (červená) stupeň rizika nákazy.

Ať je očkování povinné, naléhají odborníci. Změní politici názor a vydáme se cestou Rakouska nebo Itálie?

Dosud byly všechny italské regiony „bílé“, tedy v kategorii nejnižšího rizika. Od pondělí 29. listopadu se však do žluté barvy posouvá severovýchodní region Furlánsko-Julské Benátsko, což mimo jiné znamená povinnost nosit roušku i v otevřených prostorách.

Ještě víc přitvrdily některé menší oblasti v provincii Bolzano (v Jižním Tyrolsku), kde je momentální incidence covidu nejvyšší v celé zemi. V tamních tzv. červených zónách platí již od středy noční zákaz vycházení, bary a restaurace musí zavřít v 18 hodin.

Zhoršení epidemické situace na severu země vyvolává obavy o nastávající lyžařskou sezónu. Jak ve Furlánsku-Julském Benátsku, tak zejména v Jižním Tyrolsku se totiž nacházejí desítky velkých lyžařských středisek, z nichž mnohá jsou oblíbená i mezi českými sportovci.

Italská vláda zdůvodnila uzávěru v Jižním Tyrolsku snahou o rychlé potlačení viru, aby se podařilo zachránit zimní sezonu. Mezi oblasti s aktuální uzávěrou se řadí i některé proslulé sjezdařské lokality jako je Val Gardena či Ortisei.

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat