Základní varianta zeleného pasu zůstane i nadále lidem disponujícím negativním testem na koronavirus. Tento certifikát však bude platný pouze pro využití veřejné dopravy a v zaměstnání.
K podstatné změně dochází u hromadných dopravních prostředků. Zatímco dosud byl tzv. zelený pas vyžadován pouze na dálkových spojích, nově bude základní varianta covidpasu potřebná i pro cestování městskou dopravou a lokálními spoji.
Itálie spěje k totalitě, tvrdí učenci. Práce jen s covid pasem podle nich rozděluje společnost |
Zůstává samozřejmě otázkou, jak se zejména ve městech toto nařízení bude vynucovat, teoreticky by však neočkovaní občané, kteří nemají ani negativní test, vůbec nemohli jezdit veřejnou dopravou. Nařízení vejde v platnost 6. prosince, platit má zatím do 15. ledna
Itálie, kde již teď platí jedny z nejtvrdších opatření, se tak rozhodla dále přitvrdit zejména proti neočkovaným lidem. Těch je v populaci asi jedna čtvrtina. „Kdo se nebude chtít nechat naočkovat, bude moci jen chodit do práce a domů, aby neohrozil další lidi,“ nebral si servítky ministr veřejné správy Renato Brunetta.
Některé oblasti zčervenaly
Od pondělí vstupují na mapě Itálie do hry nové barvy, konkrétně žlutá a červená. Ty na třístupňové koronavirové škále značí střední (žlutá), respektive vysoký (červená) stupeň rizika nákazy.
Ať je očkování povinné, naléhají odborníci. Změní politici názor a vydáme se cestou Rakouska nebo Itálie? |
Dosud byly všechny italské regiony „bílé“, tedy v kategorii nejnižšího rizika. Od pondělí 29. listopadu se však do žluté barvy posouvá severovýchodní region Furlánsko-Julské Benátsko, což mimo jiné znamená povinnost nosit roušku i v otevřených prostorách.
Ještě víc přitvrdily některé menší oblasti v provincii Bolzano (v Jižním Tyrolsku), kde je momentální incidence covidu nejvyšší v celé zemi. V tamních tzv. červených zónách platí již od středy noční zákaz vycházení, bary a restaurace musí zavřít v 18 hodin.
Zhoršení epidemické situace na severu země vyvolává obavy o nastávající lyžařskou sezónu. Jak ve Furlánsku-Julském Benátsku, tak zejména v Jižním Tyrolsku se totiž nacházejí desítky velkých lyžařských středisek, z nichž mnohá jsou oblíbená i mezi českými sportovci.
Italská vláda zdůvodnila uzávěru v Jižním Tyrolsku snahou o rychlé potlačení viru, aby se podařilo zachránit zimní sezonu. Mezi oblasti s aktuální uzávěrou se řadí i některé proslulé sjezdařské lokality jako je Val Gardena či Ortisei.