Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Svět

Itálie se dohodla s Ruskem na výrobě vakcíny Sputnik V, distribuce začne po schválení preparátu

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

Řím - Itálie se dohodla s Ruskem, že bude také vyrábět ruskou vakcínu Sputnik V, distribuovat ji ovšem začne, až preparát schválí Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). O dohodě informovala italsko-ruská obchodní komora. Podle italské tiskové agentury AGI jde o první takovou dohodu v Evropě.
  9:31aktualizováno  16:19

Ruskou vakcínu proti covidu-19 bude v Itálii vyrábět farmaceutická společnost Adienne Pharma&Biotech sídlící ve Švýcarsku. Výroba má být umístěna v závodě v Lombardii na severu Itálie. Firma oznámila, že je schopna od letošního července do ledna 2022 dodat deset milionů dávek vakcíny. S její distribucí začne, až preparát získá certifikaci EMA.

Dohodu podepsal státního Ruského fondu přímých investic (RDIF) a firma Adienne, zprostředkovala ji italská ambasáda v Rusku, uvedla v úterý agentura ANSA. Italsko-ruská obchodní komora k tomu v úterý uvedla, že dohoda pomůže také vytvořit v Itálii nová pracovní místa a umožní italské straně kontrolovat celý proces výroby.

Šéf ruského fondu RDIF Kirill Dmitrijev v úterý podle agentury Reuters řekl v ruské televizi, že fond uzavřel dohody o výrobě vakcíny kromě Itálie také se Španělskem, Francií a Německem. Více detailů k tomu podle Reuters nesdělil.

Agentura Bloomberg v úterý uvedla, že Rusko jedná s německým výrobcem vakcín IDT Biologika GmbH, jehož mluvčí potvrdil dřívější informaci německé televize MDR, dodal ale, že nemůže sdělovat další podrobnosti, protože jednání probíhají.

Francie ale v tuto chvíli nemá k dispozici výrobní kapacity pro produkci ruské očkovací látky Sputnik V, uvedl úředník ministerstva hospodářství citovaný agenturou Reuters. Země podle něj nemá „specifickou doktrínu ani předsudky“, jen už plně využívá laboratoře k výrobě jiných vakcín.

Evropská unie zatím schválila nasazení tří očkovacích látek proti covidu-19, a to od společností Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Kvůli jejich nedostatku a snížení původně dohodnutých dodávek některé země EU začaly jednat o dodávkách jiných vakcín, včetně ruské či čínské. Těmito vakcíny se běžně očkuje například v Latinské Americe.

Minulý měsíc například Maďarsko začalo jako první země EU očkovat vakcínou od čínského výrobce Sinopharm i ruskou vakcínou Sputnik. Také Slovensko dovezlo tento měsíc první dodávky ruské vakcíny, což ale způsobilo roztržku ve vládní koalici. Očkovat s ní nezačalo.

Bude ruská vakcína Sputnik poslední kapkou? Slovensku dochází s premiérem Matovičem trpělivost

O dodávku Sputniku požádal Rusko i český prezident Miloš Zeman, který prohlásil, že by mu pro její používání stačila certifikace českého Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Předsedkyně správní rady EMA Christa Wirthumerová-Hocheová v neděli vyzvala členské státy Evropské unie, aby neschvalovaly nouzové nasazení ruské vakcíny Sputnik V ve svých zemích, dokud EMA sama dostatečně neposoudí její bezpečnost a efektivitu.

Odborný časopis Lancet letos na začátku února zveřejnil studii, podle níž účinnost ruské vakcíny ve třetí a poslední fázi klinických testů dosáhla 91,6 procenta. Podle studie nebyly zaznamenány těžké vedlejší účinky přípravku.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.