Neděle 25. července 2021, svátek má Jakub
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Itálie se přidala k Norsku a Dánsku a preventivně pozastavila použití jedné šarže vakcíny AstraZeneca

Vakcína od firmy AstraZeneca foto: Reuters

Řím - Italský lékový regulátor AIFA ve čtvrtek zakázal používat k očkování proti covidu-19 jednu šarži vakcíny od britsko-švédské společnosti AstraZeneca. Úřad prošetřuje úmrtí jednoho vojáka, který zemřel den poté, co mu byl podán preparát, uvedla agentura ANSA. Úřad zdůraznil, že nebyla prokázáno, že úmrtí způsobila vakcína. Zákaz je preventivním opatřením. Z preventivních důvodů pozastavily podávání látky od britsko-švédské společnosti také Norsko a Dánsko.
  15:49

AIFA uvedla, že byla informována o více projevech možných vážných vedlejších účinků. Podle agentury ANSA úřady prověřují úmrtí vojáka na Sicílii, který zemřel den po podání vakcíny z pozastavené šarže ABV2856. Třiačtyřicetiletý muž zemřel ve čtvrtek ráno údajně na zástavu srdce. Tamní prokuratura nařídila pitvu a zahájila vyšetřování.

Vakcína od firmy AstraZeneca
Vakcína od firmy AstraZeneca

„Aktuálně nebyla prokázána příčinná souvislost mezi podáním preparátu a danými událostmi,“ uvedl italský regulátor.

Podle deníku Corriere della Sera je šarže pozastavená v Itálii jiná, než kterou nechal v neděli stáhnout rakouský lékový regulátor. Ten prošetřuje dva možné případy závažných vedlejších účinků. Ani v rakouském případě nebylo prokázáno, že zdravotní problémy způsobila vakcína.

Itálie do čtvrtečního poledne podala šest milionů dávek vakcín, obě dávky dostalo 1,8 milionu lidí. Použito bylo 83 procent dodaných vakcín. Většinou se jednalo o preparát od společností Pfizer a BioNTech. Zhruba polovinu preparátů dostali zdravotníci a pracovníci v sociálních službách.

V pondělí italské ministerstvo zdravotnictví povolilo používat vakcínu AstraZeneca i pro očkování lidí ve věku 65 a více let. Podle úřadu dříve nebyl k dispozici dostatek údajů z klinických testů o bezpečnosti a účinnosti látek u starších lidí.

Vakcínu, kterou vyvinula britsko-švédská firma ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou, EMA doporučila k podmínečnému využívání v zemích EU v únoru a očkuje se s ní také v České republice.

Autor: