Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Itálie se vyhne předčasným volbám. Dvě strany vytvoří koalici, premiérem bude opět Conte

Italské levicové formace Hnutí pěti hvězd (M5S) a Demokratická strana (PD) se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Italské levicové formace Hnutí pěti hvězd (M5S) a Demokratická strana (PD) se... | foto: MAFRA

ŘÍM Dosud vládní italské Hnutí pěti hvězd (M5S), které se prezentuje jako nelevicové i nepravicové, a opoziční středolevá Demokratická strana (PD) se dohodly, že utvoří koaliční vládu. V jejím čele má stát dosavadní nestranický premiér Giuseppe Conte. Řekl to ve středu novinářům po jednání s prezidentem Sergiem Mattarellou šéf M5S Luigi di Maio.

Hnutí pěti hvězd a PD byly v předchozím volebním období politickými rivaly a mnozí členové M5S, které na politickou scénu vstoupilo jako protisystémové protestní hnutí, považují Demokratickou stranu stále za symbol zkorumpovaného establishmentu; PD vládla zemi do loňského května.

Dvě italské strany se dohodly na vládní koalici v čele s Contem.
Italský premiér Giuseppe Conte.

Nyní se ale tyto dvě strany, které mají v obou komorách parlamentu většinu, dohodly, aby zabránily předčasným volbám. Ty by podle průzkumů zřejmě vyhrála nacionalistická pravicová strana Liga Mattea Salviniho.

Se stranou Liga vládlo M5S od loňského června, tento měsíc se ale jejich koalice rozpadla. Důvodem byly názorové neshody a snaha Salviniho vytěžit z narůstající popularity své strany v předčasných volbách. Salvini proto podal 9. srpna do Senátu návrh na vyslovení nedůvěry vládě. Hlasování o něm se ale na pořad jednání nedostalo. Conte minulý týden sám podal demisi a prezident ho pověřil dočasným vedením kabinetu.

Di Maio dnes po jednání s prezidentem řekl, že Conte je „zárukou“ prosazování politik, na nichž se shodly obě strany nové koalice. Dodal, že levice a pravice jsou „zastaralé“ kategorie a že jeho strana je „postideologická“. Di Maio také s odkazem na úterní tweet amerického prezidenta Donalda Trumpa uvedl, že Trumpova podpora Contemu ukazuje, že „tato cesta je správná“.

Pětapadesátiletého právníka Conteho, který se podle analytiků stal z nevýrazného politika poslední měsíc klíčovým hráčem na italské politické scéně, podpořil v úterý Trump. Conte je „velmi talentovaný muž“, uvedl Trump a vyjádřil naději, že zůstane premiérem.

Výběr hlavních událostí kolem italské vládní krize

7. srpna 2019 - Vyvrcholila série sporů v italské vládní koalici, když se vládnoucí protestní Hnutí pěti hvězd (M5S) neúspěšně pokusilo v parlamentu zarazit výstavbu vysokorychlostní dráhy mezi Turínem a Lyonem (TAV), kterou pokládá za zbytečnou a příliš nákladnou. O den později požadoval vicepremiér a šéf koaliční Ligy Matteo Salvini hlasování v parlamentu o důvěře vládě; o krizi jednal také prezident Sergio Mattarella s premiérem Giuseppem Contem.

13. srpna 2019 - Italským Senátem neprošel návrh hlasovat o nedůvěře vládě na návrh Salviniho.

18. srpna 2019 - Vedení M5S na jednání došlo k závěru, že Salvini už pro něj není důvěryhodný partner.

20. srpna 2019 - Italský premiér Conte v parlamentu oznámil svou demisi. V projevu v Senátu Conte ostře kritizoval Salviniho, kterého mimo jiné obvinil, že staví vlastní a stranické zájmy nad zájmy země. Conte později předal svou demisi prezidentovi Mattarellovi, který ho pověřil dočasným vedením kabinetu.

22. srpna 2019 - Ze schůzek zástupců parlamentních stran s prezidentem Mattarellou vyplynulo, že italské levicové strany jsou nakloněny dialogu a chtějí se vyhnout předčasným volbám.

24. srpna 2019 - Conte vyloučil, že by zůstal v čele kabinetu v případě, že by byla obnovena současná koalice M5S a krajně pravicové Ligy. Conteho v čele vlády zároveň odmítla opoziční Demokratická strana (PD), s níž M5S jednala o nové vládní koalici.

28. srpna 2019 - Italské formace M5S a PD se dohodly, že utvoří koaliční vládu. V jejím čele má stát dosavadní nestranický premiér Giuseppe Conte.

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...