Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Itálie se vrací k plánu vybudovat most na Sicílii. Snili o něm už Římané

Vizualizace mostu, jehož italská vláda plánuje postavit mezi Sicílií a italskou pevninou. foto: Profimedia.cz

Vláda italské premiérky Giorgie Meloniové se vrátila k plánům na vybudování mostu mezi pevninou a Sicílií. O mostu uvažovali už staří Římané a desítky let se o něj snažily i některé novodobé vlády. Visutý most by měl být dlouhý 3,2 kilometru a podle vlády by byl nejdelším visutým mostem na světě.
  14:49

Italské ministerstvo infrastruktury oznámilo, že vláda schválila dekret, který umožňuje okamžité obnovení procesu plánování a výstavby projektu.

V minulosti projekt brzdily finanční a geologické problémy. Naposledy ho před deseti lety tehdejší premiér Mario Monti odložil kvůli vysokým nákladům a technickým problémům.

Stavba podle nového projektu by měla být zahájena v roce 2024 a provést by ji měla státní společnost pod kontrolou italského ministerstva financí. Předchozí návrh počítal s mostem mezi městem Villa San Giovanni v Kalábrii a místem severně od sicilského města Messina.

Ministerstvo infrastruktury označilo most za zelený projekt, který sníží znečištění oxidem uhličitým a ušetří čas a peníze všem, kteří se chtějí dostat přes úžinu. Bude také velkou turistickou atrakcí.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat