Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Svět

Itálie spěje k totalitě, tvrdí učenci. Práce jen s covid pasem podle nich rozděluje společnost

Návštěvníci vánočních trhů v italském Trentu se musí také prokazovat covid pasy. (21. listopadu 2021) foto: AP

Měsíc po zavedení povinnosti prokazovat se covid pasem i v práci sílí v Itálii debaty o tom, zda protivirová opatření nevedou zemi do diktatury. V narážce na premiéra odpůrci očkování mluví o Draghistánu.
  5:00

Dánsko, nebo Itálie? Co naznačuje posun nákazy ze západu na východ

„Nejsme a priori proti očkovacím látkám (...). Povinnost prokazovat se zeleným pasem však odmítáme jakožto neústavní, diskriminační a rozdělující společnost.“ Tak zní klíčová část petice, kterou inicioval profesor Gandolfo Dominici z palermské univerzity a kterou dosud podepsalo přes tisíc italských intelektuálů, výzkumníků a univerzitních profesorů.

V Itálii platí jedny z nejpřísnějších protivirových opatření v Evropě. Tzv. zelený pas (tedy potvrzení o tom, že jeho držitel je buď naočkován proti nemoci covid-19, nebo disponuje negativním testem) je na Apeninském poloostrově povinný nejen pro využívání služeb typu restaurací, kadeřnictví apod., ale i pro návštěvu muzeí či sportovišť a od 15. října také pro výkon povolání. Kdo se v práci (včetně samostatně výdělečně činných) certifikátem neprokáže, přestane mu chodit plat.

Danteho očkovací peklo

Někteří signatáři univerzitní petice se před několika dny setkali v Palermu na konferenci nazvané Od demokracie k diktatuře, jak si ji pamatujeme a padala tam tvrdá slova. Účastníci přirovnávali současnou situaci v Itálii k poměrům ve 20. a 30. letech minulého století za fašistické diktatury a obviňovali současnou vládu z nedemokratických metod, soustavného lhaní veřejnosti a vytlačování kritických názorů.

„Říkají nám, že očkování není povinné, ale když se nechcete nechat naočkovat, tak nemůžete normálně žít, nesmíte pracovat nebo studovat (...). Dante Alighieri by těmito výtečníky naplnil celé peklo,“ nebral si na adresu současných politiků servítky prominentní historik Alessandro Barbero.

Podle ústavního právníka Daniela Trabucca vláda nepřímým tlakem na vakcinaci opakovaně obchází ústavu místo toho, aby se pokusila řádným legislativním procesem očkování plošně nařídit.

Jako hromosvod působí na odpůrce současného stavu italský premiér Mario Draghi, respektovaný exšéf Evropské centrální banky, který nastoupil do úřadu v únoru 2021. Podle kritiků je to Draghi osobně, kdo stojí za restriktivními opatřeními, a přezdívají současné Itálii „Draghistán“.

Premiér se ovšem aktuálně těší jak široké podpoře veřejnosti, tak většiny politických stran. Většina Italů po nekonečných politických hádkách evidentně oceňuje stávající relativní stabilitu.

Průzkumy veřejného mínění ukazují, že většině Italů (přes 60 procent) povinnost předkládat tzv. zelený pas prakticky všude včetně zaměstnání nevadí; v jednom z posledních průzkumů, organizovaným agenturou SWG, byla jasně proti jen čtvrtina respondentů.

Úřady zakazují protesty

Odpůrci vládních opatření o sobě dávali hlasitě vědět již od září prostřednictvím masových demonstrací v mnoha italských městech. Zvlášť silné protesty se konaly každý týden v přístavním městě Terstu a některé z nich přerostly v potyčky s dohlížejícími strážci pořádku.

Od poloviny listopadu to ale odpůrci zelených pasů mají mnohem těžší, neboť ministryně vnitra Luciana Lamorgeseová zakázala demonstrantům průvody přes historická centra měst a kolem významných veřejných budov. Protesty jsou tak efektivně omezené na „demonstrace vsedě“ – tak proběhlo o uplynulém víkendu např. shromáždění na historickém Cirku Maximu v Římě.

Podle listu Corriere della Sera Lamorgeseová mimořádné opatření odůvodnila „nutností garantovat práva těch, kteří nesouhlasí, stejně jako chránit ekonomické zájmy a zdraví obyvatel“.

Takové vysvětlení ale jen dodává palivo těm, kteří vládní opatření označují za totalitní praktiky nehodné pro demokratický stát. Myslí si to i Giuseppe Cataldi, profesor mezinárodního práva na Univerzitě L’Orientale v Neapoli: „Vláda se snaží zaškrtit svobodnou diskusi (...). Chovají se jako u notáře, rozsévají represivní nařízení pomocí jediného razítka,“ stěžuje si profesor.

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...