7. března 2019 11:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Itálie spouští ‚občanský příjem’. Chudí Italové mohou od státu získat až 800 eur měsíčně

Italský premiér, Giuseppe Conte. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Italský premiér, Giuseppe Conte. | foto: Reuters

ŘÍM/PRAHA Vlajková loď italské populistické vlády startuje: první zájemci si včera mohli zažádat o tzv. občanský příjem (reddito di cittadinanza), sociální dávku, která má pomoci snížit počet lidí žijících v chudobě a omezit nezaměstnanost – ta patří s úrovní téměř 11 procent osob bez práce k nejvyšším v Evropské unii. Země na Apeninském poloostrově tak spouští projekt sociálního inženýrství, který svým rozsahem dosud nemá precedent.

Schéma občanského příjmu prosadilo populistické Hnutí pěti hvězd (M5S), které od loňského června vládne Itálii v koalici s krajně pravicovou Ligou (Lega). Nárok na měsíční dávku ve výši až 780 eur (asi 20 000 korun) na hlavu je ovšem omezen celou řadou podmínek, a není proto možné mluvit o tzv. nepodmíněném příjmu, jak se projekt původně komunikoval.

Čerpání občanského příjmu bude omezeno dobou 18 měsíců; po jednoměsíční přestávce o něj bude možné – za předpokladu splnění všech podmínek – zažádat znovu. Sociální dávka se bude chudým Italům vyplácet pomocí kreditu na speciální kartě. S tou bude možné platit za běžné nákupy, vybírat hotovost do jednorázové výše 100 eur (asi 2560 korun), hradit nájem či hypotéku. Karta neumožní platby za „sociálně problematické aktivity“, například ve výherních automatech.

„Dneškem plníme náš slib,“ řekl včera rozhlasové stanici RTL italský vicepremiér a šéf M5S Luigi Di Maio. A dodal: „Stát se stará o slabé a znevýhodněné, o ty, kteří se nikoli vlastní vinou octli na periferii společnosti.“

Hnutí M5S, které sice s převahou vyhrálo loňské volby, ale od té doby ztratilo část podpory ve prospěch Ligy, se snaží využít startu experimentu k opětovnému přilákání voličů.

Na pobočkách byl klid

Podle informací deníku La Repubblica se včera na kontaktních místech netvořily větší fronty a vše probíhalo organizovaně. Italové si mohli o občanský příjem zažádat buď online (pokud si vyřídili tzv. digitální identitu), na poštovních úřadech, či na některém z Center finanční pomoci (Centro Assistenza Fiscale, CAF).

Očekává se, že nejvíce lidí požádá o přiznání občanského příjmu ve střední a zejména jižní Itálii. Tyto regiony mají nejslabší hospodářskou výkonnost a žije tam největší podíl obyvatel pod hranicí chudoby.

Celkově by experiment občanského příjmu měl vyjít italskou státní kasu na 7 až 8 miliard eur (asi 180 až 205 miliard korun) ročně, což činí asi jedno procento italského ročního rozpočtu. Tato položka tvořila v závěru loňského roku jeden ze sporných bodů mezi Itálií a Evropskou komisí, když Brusel vrátil do Říma původní návrh státního rozpočtu na rok 2019 jako příliš rozhazovačný. Italský kabinet se však tehdy odmítl občanského příjmu vzdát a raději modifikoval jiné výdajové položky.

Zda se cíle, které si projekt občanského příjmu vytyčil, podaří v Itálii naplnit (zejména snížení chudoby a nezaměstnanosti), ukáže teprve čas. Jen vzdáleně podobný byl nedávný experiment ve Finsku, ovšem uskutečněný na vzorku pouhých dvou tisíc osob. Tento počet náhodně vybraných nezaměstnaných dostával po dobu dvou let částku 560 eur měsíčně, bez jakýchkoli dalších podmínek. Pokus ukázal, že sociální situace těchto lidí se sice zlepšila, ale nedošlo k výraznějšímu nárůstu zájmu o trvalé zaměstnání.

PODMÍNKY PRO PŘIZNÁNÍ DÁVKY

■ Žadatel musí být nezaměstnaný či mít pouze minimální příjem a prokázat občanství Itálie či jiného eurounijního státu.

■ Přistěhovalci musí žít na italském území nejméně 10 let, z toho poslední 2 roky nepřetržitě.

■ Samostatně žijící osoba bez příjmu obdrží 500 eur měsíčně, které může utratit za základní životní potřeby, a 280 eur na pronájem bydlení. V případě rodin jsou částky zhruba dvojnásobné.

■ Úspěšní žadatelé nemohou vlastnit větší majetek. Hodnota nemovitostí (s výjimkou bytu, v němž dotyčný bydlí) je omezena částkou 30 000 eur (asi 770 000 korun), nižší strop se týká i movitého majetku či například automobilů.

■ Příjemce občanského příjmu nesmí mít úspory větší než 6000 eur (asi 154 000 korun).

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.