Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Itálie zadržela zdravotní sestru. Měla zabít 13 pacientů heparinem

Svět

  14:35
ŘÍM - Italská policie zadržela zdravotní sestru, která je podezřelá ze zabití 13 pacientů ve státní nemocnici v toskánském městě Piombino. Informovala o tom ve čtvrtek agentura ANSA. Oběti, kterým bylo kolem osmdesáti let, pocházely z jednotky intenzivní péče a v nemocnici většinou podstoupily chirurgický zákrok.

Pacient - ilustrační foto: Shutterstock

Podle nejmenovaných zdrojů blízkých vyšetřování zdravotnice pacienty zabila tím, že jim podávala léky, které neměli užívat. Většina pacientů trpěla při zákroku vážným krvácením a vyšetřovatelé zjistili, že mají v krvi desetkrát vyšší množství léků snižujících srážlivost krve než je doporučené množství. Zdravotní sestra obětem údajně podávala heparin, tedy prostředek snižující srážlivost krve.

Vyšetřovatelé na tiskové konferenci uvedli, že žádný z pacientů nebyl smrtelně nemocný. Podstupovali zákroky jako byla například rutinní operace zlomené stehenní kosti.

K úmrtí pacientů docházelo od ledna 2014 do poloviny loňského roku. Vyšetřování podezřelých úmrtí bylo zahájeno loni v červnu. Pětapadesátiletá zdravotní sestra byla přítomna u všech chirurgických zákroků. Po zahájení vyšetřování ji přemístili na jiné oddělení, zadrželi ji ve středu večer ve městě Pisa. Motiv jejího činu je nejasný, žena ale údajně v minulosti trpěla depresemi. Pocházela ze severoitalské Savony, v Toskánsku ale žila od začátku 80. let.

Zdravotnice byla zadržena jen pár dní poté, co soud v Ravenně shledal vinnou jinou zdravotní sestru, která injekcí zabila osmasedmdesátiletého pacienta. Odsouzena byla na doživotí.

Podobný případ se stal v roce 2006 i v České republice, kde pracovník anesteziologicko-resuscitačního oddělení havlíčkobrodské nemocnice Petr Zelenka podával pacientům heparin. Vlivem tohoto léku se jim zředila krev a někteří vykrváceli. Soudy Zelenkovi prokázaly, že zavraždil sedm lidí a u dalších deseti se o to pokusil. Dostal za to doživotní trest.

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle
Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle

Zvažujete pořízení nových obrouček? Hledáte stylové sluneční brýle nebo perfektně padnoucí čočky? Zapojte se do soutěže, vyhrajte poukázku a...

Mohlo by vás zajímat